SARAJEVSKI UČENICI RIJEŠILI PROBLEM TRAJANJA KRATKOG SVJETLA NA GRADSKIM SEMAFORIMA

Učenici Treće Gimnazije u Sarajevu u proteklim sedmicama su zajedno sa svojim profesorom fizike Mevludinom Maličevićem u slobodno vrijeme pokušali riješiti problem svakodnevnice građana Sarajeva, a to je problem trajanja kratkog svijetla za pješake i neusklađenost semafora. I uspjeli su!

"Pošto većina nas voli fiziku slobodno vrijeme u školi nakon završenih časova provodimo u STEM učionici. Ona za nas učenike predstavlja laboratoriju i mjesto gdje se osjećamo kao naučnici, jer nam je data prilika da radimo puno više na projektima. Opremljenost STEM učionice je omogućila da napravimo maketu semafora i uz to program za upravljanje semaforima. Ali, prvo smo željeli detaljno sagledati situaciju na ulicama. Profesor Maličević napravo je tim koji će realizirati projekt. U tim su odabrani Elvir Vlaovljak, Nedim Numanović, Ervin Golubović i Zerina Osmić. Pomenuta ekipa je na terenu sagledala situaciju na ulicama", ispričali su navedeni učenici za Klix.ba.