KAKO DJETINSTVO UTJEČE NA USPJEHE U ODRASLOJ DOBI

Mnoge činjenice o vama, od genskog naslijeđa do obrazovanja ili mjesta na kojem ste odrastali, utječu na vaše uspjehe i 'kretanja' u odrasloj dobi. To se odnosi na privatni život, ali i karijeru kojom ćete vjerojatno krenuti, što proučavaju i psiholozi.

Iako ne postoji recept koji će vam osigurati uspjeh ili neuspjeh, ipak postoje smjernice koje daju naslutiti vaše odluke u odrasloj dobi. Business Insider donosi pokazatelje iz djetinjstva za koje znanstvenici navode da utječu na naš uspjeh u odrasloj dobi.

1. Vaše socijalne vještine u vrtiću mogu pokazati hoćete li ići na fakultet ili pronaći posao.

Istraživanje ponašanja djece u vrtićkoj dobi s usporedbom njihovog života kao odraslih ljudi pokazalo je da su djeca koja su se u djetinjstvu pokazala društvenijima i spremnijima pomoći drugima češće završavala fakultet. Takva djeca obično i lakše pokazuju svoje osjećaje drugima i nastoje sami pronaći rješenje za svoje probleme.

2. Ako vam se roditelji rastave u vašoj ranoj dobi, veća je šansa da ćete s njima kasnije imati lošiji odnos.

Ovo se najviše odnosi na odnos s očevima, a inače na nesiguran odnos s roditeljima kada ste odrasli može utjecati najviše činjenica da su se rastali kada ste bili stari između 3 i 5 godina.

3. Ako ste češće imitirali svoje roditelje, bit ćete otvorenija odrasla osoba.

Ako ste imali naviku imitirati ponašanja svojih roditelja u djetinjstvu, čak i kada vam nešto ne bi imalo smisla i niste razumjeli što rade, zapravo ćete više imati naviku prenositi tradiciju kao odrasla osoba, te otvorenije pristupati drugima, ali i dijeliti svoja znanja.

4. Ako ste djevojčica čija majka radi, veća je šansa da ćete zarađivati više kao odrasla žena, ali i biti šefica u poslu.

Istraživanje je pokazalo da zaposlenost majke izvan doma podiže ambicije kćeri, i da one imaju za 23 posto veću šansu da će zarađivati više i prije pronaći posao od onih djevojčica čija je majka kućanica.

5. Ako ste kao dijete bili žrtva seksualnog zlostavljanja, veća je mogućnost da ćete kao odrasla osoba biti pretili.

Više studija pokazalo je kako su povezani pretilost i seksualno zlostavljanje, ali i druga traumatična iskustva u djetinjstvu. Rizik od pretilosti kod odraslih ljudi koji su tako nešto proživjeli u djetinjstvu tada postaje veća za 27 posto kod žena, a čak 66 posto kod muškaraca.

6. Pokušaj da budete 'kul' u srednjoj školi, pokazuje veće probleme u odrasloj dobi.

To se odnosi na primjerice djecu koja se u srednjoj školi nastoje prikazati 'odraslijima' nego što jesu i raditi sve kako bi bili popularniji, što je u odrasloj dobi posljedica češćih problema s alkoholom i drogom.

Veća je mogućnost i da u ranim 20-ima takva djeca postanu prijestupnici, a ima veze s emocionalnom zrelošću koju zapravo nisu na zdrav način stekli do odrastanja.


7. Veći prihodi roditelja povećavaju šansu za većim prosjekom.

Autori nekih studija smatraju da viši socioekonomski status i dostupnije mogućnosti povećavaju potencijal za boljim uspjehom.

8. Ako ste odrastali u siromaštvu, jedna studija navodi, veća je šansa da ćete imati slabije vještine pamćenja u odrasloj dobi, kod primjerice baratanja s više informacija u isto vrijeme.

9. Ako u djetinjstvu gledate više nasilnih filmova, veća je i mogućnost da ćete biti agresivnija odrasla osoba. Istraživanje o ovome je trajalo čak 15 godina, tijekom kojih je došlo do zaključka da su djeca koja su gledala filmove u kojima je nasilnik na bilo koji način bio nagrađen, kao odrasli ljudi češće ulazila u sukobe s vršnjacima, uključujući i naguravanja i tučnjave.

10. Ranije učenje matematike čini vas boljim matematičarem kasnije. Primjerice, ako neku razinu matematike učite već u vrtiću, kao odrasloj osobi ona će vam biti lakša, ali je povezano čak i s vašim boljim čitanjem.

11. Ako su vam se roditelji drogirali, veća je šansa da vi budete (pre)ozbiljni kao odrasla osoba.

Istraživanja su pokazala da djeca koja su svjedočila zlouporabi alkohola i droga od svojih roditelja, kasnije postanu 'roditelji roditeljima'. Veća je šansa da takva djeca kao odrasli ljudi neće imati potrebu za takvom vrstom 'zabave' i da će biti višestruko odgovornija od drugih.

12. Ako vam je majka završila fakultet, vjerojatno ćete i vi.

Pokazalo se da primjerice djeca koje je majka rodila prerano, kao tinejdžerica, pa stoga češće završe manji stupanj obrazovanja, kasnije teže i sami upišu fakultet od djece čija je majka diplomirala prije nego ih je rodila.

13. Ako ste kao dijete maltretirani od vršnjaka, moguće je da to ostavi loše posljedice na vas kao odraslu osobu.

Istraživanje je pokazalo da to najviše utječe na veći rizik od depresije u odraslim godinama, kao i anksioznosti, manje plaće ali i lošijih međuljudskih odnosa.

14. Ako ste kao dijete češće gledali televiziju, vaše bi komunikacijske vještine u odrasloj dobi mogle biti slabije.

Znanstvenici ovo objašnjavaju činjenicom da djeca u odrasloj dobi, ako češće gledaju televiziju, ujedno i manje komuniciraju s majkom i članovima obitelji, pa zapravo kasnije nauče komunicirati s drugima.

15. Manje napet roditelj pomaže i vama da ostanete smireniji.
Isto kao što vaš prijatelj utječe pozitivno na vas ako je i sam pozitivan i sretan, tako i svijest o tome da je vaša majka pod stresom dok s vama provodi vrijeme, primjerice zbog nedovoljno vremena, ostavlja i lošiji utjecaj na vas dok se sami nosite s problemima.
16. Ako ste kao dijete kažnjavani udarcem po stražnjici, veća je šansa da kao odrasla osoba ustvari budete 'zločastiji', a ne poslušniji.
Pokazalo se da takvi ljudi zapravo pronađu bolji način da ih se ne ulovi u 'neposlušnosti', jer su naučili da će u slučaju da ih se otkrije biti kažnjeni.

17. Ako vam roditelji ne dopuštaju da sami donosite odluke, kasnije bi mogli biti ovisni.
Ovo se osobito odnosi na one koji uvijek sami odlučuju o tome što će dijete obući, s kim će se družiti ili primjerice što će od ponuđenog pojesti. Takva djeca kao odrasli ljudi teže razviju osjećaj da mogu biti samostalni i pronalaze partnere kojima 'prepuštaju' odluke.

18. Očekivanja vaših roditelja mogu utjecati na vaše nastojanje da upišete fakultet.
Jedno istraživanje sa kalifornijskog sveučilišta pokazalo je kako očekivanja roditelja da im dijete upiše fakultet jako utječu na njegova vlastita nastojanja. To također utječe i na rezultate ispita prije upisivanja fakulteta.

19. Ako ste imali više pažnje od roditelja, imate zdravije međuljudske odnose i bolji akademski uspjeh u 30-ima.
Za više pažnje ključne su prve tri godine života, a odnosi se na primjerene reakcije na potrebe djeteta, kao primjerice utjeha kada je mrzovoljno ili preplašeno.

20. Ako ste bliski s ocem u djetinjstvu, veća je šansa da ćete kasnije razviti bolje odnose s drugima.
Primjerice, ako ste kao djevojčica imali čvrstu emocionalnu povezanost s ocem, kasnije ćete tražiti partnera s kojim također imate siguran i zdrav odnos.