ISPECI, PA RECI

Svi smo nebrojeno puta čuli ljude koji se iz petnih žila trude nešto nam objasniti, a nama ipak ništa nije jasno. Ako ih zamolimo da nam to o čemu govore objasne jednostavnije, uvrijede se i kažu da se komplicirani koncepti ne smiju simplificirati. 


Ispeci pa reci 
Ne nasjedaj na tu priču, sjeti se CHURCHILLA.
 Legenda o Churchilu veli da su ga jednom zamolili da održi govor koji će trajati samo jednu minutu, a on je rekao da mu treba tri sedmice da se pripremi. Međutim, kad su tražili da govori tri sata, rekao je da mu za tako dug govor ne treba pripreme. U čemu je fora? Kad ti je nešto jasno i kad znaš o čemu govoriš, govoriš kratko i jasno. Ali, kad ni sam ne znaš o čemu govoriš, ili kad znaš, a namjerno NE ŽELIŠ da ljudi shvate istinu koju pokušavaš sakriti – onda muljaš u beskraj. Dakle, kad želimo provjeriti je li UČENIK shvatio neki koncept, prije nego što mu damo zadatak koji treba riješiti, bilo bi dobro tražiti da nam jednostavno objasni koncept svojim riječima. Bude li učenik pri rješavanju zadatka primjenjivao nešto što mu nije do kraja jasno, vrlo je vjerojatno da zadatak neće uspješno riješiti. Uštedjet ćemo i sebi i njemu hrpu živaca i vremena ako ga najprije potaknemo da zaista shvati koncept. Kad je riječ o TUMAČENJU koncepata, učitelj ima dvije mogućnosti. Tradicionalnu i onu primjereniju interesima učenika digitalnoga doba. Tradicionalna učionica: učitelj sam objašnjava na času, uz pomoć udžbenika, demonstrira u razredu ili uz pomoć IKT tehnologije (ako mu je u razredu dostupna). 

Obrnuta učionica: učitelj-kustos odabire i nudi učenicima resurse koji će im pomoći da brzo i jednostavno shvate koncepte uz pomoć sjajnih gotovih materijala. Za domaću zadaću zadaje učenicima da se sami unaprijed pripreme za lekciju čitanjem, googlanjem, gledanjem videa… te da izdvoje ono što im nije jasno, ili im je komplicirano, kako bi znali tražiti što da im se dodatno objasni na sljedećem satu. Za razumijevanje matematičkih koncepata, na primjer, učitelji već i sad upućuju učenika na stranice Tonija MILUNA ili na Khan Academy. Ali, za fiziku, biologiju i hemiju postoji i stranica Billa Nyeja. William SANFORD NYE milionima je ljudi poznat samo kao Billy Nye, the Science Guy: komičar i žestoki popularizator jednostavno objašnjenih naučnih koncepata. Klipovi na njegovom kanalu na YouTubeu tačno su onoliko kratki (nekoliko minuta) da učenicima budu zanimljivi, a istovremeno jednostavni i razumljivi. Ovo je jedna od vizualizacija kojima Billy Nye zapravo na zanimljiv način reklamira svoje videoklipove, ali istovremeno i na najkraći mogući način objašnjava prednosti okrenute učionice: SAM pronađi SVOJ način da komplicirane koncepte shvatiš tako dobro da ih možeš jednostavno istumačiti nekom drugo.