Analiza ankete o utjecaju ocjena na motivaciju i samopouzdanje učenika
Glavno pitanje: Kako ocjene utječu na motivaciju i samopouzdanje učenika prema vašem iskustvu?
Rezultati:
- 52% prosvjetnih radnika je reklo da ocjene utječu pozitivno i da motiviraju učenike da uče.
- 30% je reklo da negativno utječe i da ocjene stvaraju stres i anksioznost.
- 15% je reklo da ocjene djeluju neutralno te da nemaju značajnog utjecaja.
- 3% su imali drugačije mišljenje.
Izdvajamo neke od komentara:
Melida Murselović
Najjača motivacija je figura nastavnka koji posvećeno radi svoj posao. U njegovoj predanosti i dobrom metodičkom vođenju sadržano je sve što je potrebno za oblikovanje kvalitetne ličnosti.
A to je uslov za sve drugo.
Весна Филиповић
Уопште не волим да оцењујем ученике. Мислим да оцена није никакав мотивација за учење, већ да треба ученике заинтересовати, пробудити им вољу и жељу за читањем, размишљањем, аргументованим одговорима... Да могу, укинула бих оцењивање.
Marina Šimić
Neka djeca se pokrenu od loše ocjene, motivira ih da pokažu da mogu bolje.Druga,opet, potonu i izgube samopuzdanje.Neke je baš briga za ocjene (većina ih zna da će proći, ovako ili onako)...
Uz ocjenu je najvažnije obrazloženje i podrška, uvijek ostavljam prostor za popravljanje i nagradim trud.Vrlo često jedinici dodam notu humora (nipošto ruganja!!!) kako bi se situacija relaksirala.
Natasa Radmanovic-Trbojevic
Moju djecu uopce ne motiviraju iz vise razloga. Ne mislim da su zakinuti i nepravedno ocjenjivani nego cijelu godinu rade, pisu, muce se oni i ja skupa sa njima. A sa druge strane ima prvo djece, pa roditelja kojima je sve ravno ne rade nista nit ih zanima i uhvate se zadnja 2 tjedna i na kraju produ gotovo isto kao neko ko se ipak trudio i borio cijelu godinu, tako da mislim da ih nista motivirati ne moze. Sami cak kazu nije fer, al u zivotu ce nauciti da puno toga nije fer i pravedno.
Merima Dedović
Današnji učenici ulažu mnogo vremena pripremajući se za prepisivanje. Racionalno razmišljajući, kako sam im znala i kazati, više vremena troše pripremajući "džoniće", nego što bi im bilo potrebno da nauče to što se na njima nalazi.
To nam kazuje da je ocjena jedini cilj. Za visoku ocjenu su spremni manipulirati, izvoditi različite performanse i slično, dok niža ocjena izaziva otpor, ljutnju itd. Nemaju realnu sliku svoga znanja...
Sandra Bogdanovic
Zavisi od senzibiliteta učenika , u današnje vreme negativna ocena će urušitu samopouzdanje u većoj meri nego pre.Nekome će biti podsticaj ,ali je sve manje takve dece.Raditi na emotivno - socijalnom osnaživanju ,gde će deca moći neuspeh da prihvate kao podsticaj da budu bolji ,da pobede sebe ,da spoznaju trenutno znanje sposobnosti ,šta treba da unaprede.Razgovarati sa njima šta je potrebno npr.u vezi čitanja savladati i znati za 5,4,3,...U drugom razredu moji đaci ,sada već znaju sami , predlažu ocenu i verujte retko pogreše .Pričati ,osnaživati ,a ne samo upisivati broj .
Za sva pitanja obratite se u komentaru ili u rubrici kontakt