GENIJALNI GENIALLY
Genially me je zaplijenio od samog početka pojave te aplikacije. Zašto? Godinama prije koristio sam tzv authoring tool (software za kreiranje interaktivnog CD-a; DVD-a) koji je imao fantastične mogućnosti.
Već tada mojoj radoznalosti nije bilo kraja kada sam došao u posjed programa koji uz maštovitost i vještinu programiranja može napraviti nešto što pravi Microsoft! Ne,ne šalim se. Ne znam da li se neko sjeća Encarte (Microsft edukativni proizvod nalik enciklopediji) ali ja sam volio Encartu.
Encarta je u svoje vrijeme bila vrlo poželjan proizvod, sadržavala je naime veliku količinu svakovrsnih znanja iz svih oblasti ljudskog djelovanja. Sve je to bilo lijepo sortirano, bile su tu i divne slike, kratki dokumentarci u obliku videa.
Bile su tu kratke simulacije. Sjećam se simulacije napada Napoleona u bici kod Waterloo-a. Vojnici su predstavljeni kao tačkice francuski vojnici plave boje a neprijateljski crvene. I jasno se vidi kako zbog pogrešnog pristupa fransucki vojnici nestaju jer upadaju u zamku. To mi je bila velika inspiracija, kako se slikovito može prikazati jedan istorijski događaj i da trajno ostane u pamćenju, umjesto suhoparnih podataka o godini održavanja bitke, tome ko je učestvovao itd. To me je uvjerilo u moć multimedijalnog pristupa. I ne samo taj detalj. Bilo je tu mnogo toga šro je plijenilo moju pažnju i izazivalo divljenje zbog novog pristupa znanju.
Inspiracija na djelu
Nošen tim impresijama, želio sam da mogu kreirati sadržaj slične namjene prilagođen učenicima u osnovnoj školi. Bilo je to 2010. godine kada internet nije imao svako, kao ni računar, a mobiteli su tada služili isključivo kao telefoni i nisu bili današnje snage.
Naravno, nositi se sa Microsoftom nije lako i ravno je utopiji, ali na polju ideja je ipak moguće. Ja sam uradio ono što sam znao. Našao sam software koji mi omogućava da kombinujem razne digitalne sadržaje u jednu cjelinu i tako dobijem proizvod vrlo sličan Encarti. I polako, korak po korak sam počeo savlađivati programerske i dizajnerske prepreke i napravio prvi interaktivni CD PC školarac!
Omot prvog interaktivno CD-a
Wow!
Kada sam prve primjerke odnjeo u IV osnovnu školu u Mostaru, gdje su me ljubazno primili i uprava i učenici, tu sam napravio prvi test čitavog koncepta. Bilo je tu 20-tak učenika uzrasta od 2 do 8 razreda koji su na školskim kompjuterima pokrenuli CD i pokušali upravljati sadržajem. Njihovom oduševljenju nije bilo kraja a ni mome. Sve je radilo.
Sve radi!
Dokazao sam i sebi i drugima da kada upotrijebite multimediju, učenje postaje zabava, teško postaje lako i kroz igru se nauče vrlo važne stvari.
Uradio sam kasnije i dizajn omota i sve to objedinio da bi PC školarac ugledao svjetlost dana. Reći ću vam takođe da je CD obišao gotovo sve škole u Federaciji BiH. Da je polučio nevjerovatan uspjeh i da je doštampavan 10 puta i prodan u tiražu od nekoliko hiljada primjeraka. I učenici, i učitelji i roditelji bili su zadovoljni, jer je svako u CD-u prepoznao korisnu primjenu tehnologije. Nije to bilo traćenje vremena na igrice i sl. nego smislena upotreba digitalnih alata u svrhu učenja.
Glavni interfejs programa
Hronologija
Bila je to mala hronologija dogođaja koji su prethodili današnjem poimanju programa za multimediju, od kojih sam odmah na početku pomenuo Genially.
Genially je vrlo sličan programu u kojem sam kreirao PC školarac i zaista, omogućava umetanje multimedijalnih sadržaja. Sve to na vrlo jednostavan i intuitivan način. Kad kažem jednostavan, ne mislim da je program banalan i lagan. Ne. Potrebno je steći osnovna znanja upravljanja programom, a onaj ko poznaje obradu fotografije, zvuka, videa itd. doći će u posjed moćne platforme za prezentaciju i još sve to može djeliti odmah, online sa neograničenim brojem posjetilaca.
Period Corone
U vrijeme Corone, kada sam širem auditoriju predstavio kako se radi sa ovim programom, došlo je do oduševljenja. Neki nastavnici su mi rekli da se osjećaju radoznalo kao djeca dok uče prve korake kako raditi sa Genially-em. Kroz kurs u trajanju od gotovo 5 sati, učiteljima i nastavnicima sam predstavio potencijal ovog programa i pokazao im kako da probude svoju kreativnost. Na moju adresu kao edukatora , počeli su stizati sve bolji bolji radovi od polaznika koji su zaista prihvatili da je za online nastavu ovakva vrsta programa iznimno važna.
Najvažnije od svega, počele su stizati potvrde da su znanja stečena na kursu u praksi počela lučiti rezultate. Učenici su zavolili ovaj koncept, nastavnik je dobio alat za transfer znanja. Bingo! To sam iskreno želio! Upravo tako sam kreirao PC školarac i dokazao princip multimedijalnosti i njegovu djelotvornost u kognitivnim procesima učenja.
Stanje danas
Nažalost, nisu svi učitelji sa istim žarom prihvatili koncept multimedije niti Genially kao moguću platformu za kreiranja sadržaja. To je i nemoguće očekivati u današnjem svijetu u kojem ponuda nadmašuje potrebe, ali čini da se od drveća šuma ne vidi. Mnogo je nastavnika koji niti u Coroni nisu savladali osnove transfera znanja preko multimedijalnih sadržaja i programa.Pitanje je šta se uopće treba desiti da se taj pomak napravi? Isprike zašto to nije tako su razne, ali ja kažem gdje ima volje ima i rada, gdje nema volje ima isprika.
Nepravilno korišćenje tehnologije
Na stranicama Učitelj 21. vijeka kojeg prati preko 25000 ljudi, mahom prosvjetara, a čiji sam urednik,često objavljujem sadržaje koji afirmišu digitalnu tehnologiju. Moje uvjerenje je da tehnologija korištena na pravi način može mnogo pomoći. Međutim istina je da tehnologija može biti korištena na krivi način. I šta ćemo onda? Posljedice nepravilnog korištenja su trenutno vidljive, a dugoročno jako štetne. Osim odvratnosti prema tehnologiji i napretku koju nepravilno korištenje donosi, način usvajanja znanja u ovom vremenu, bez primjene tehnologije je jednostavno siromašan.
Perspektive
Mnogo je faktora koji doprinose letargičnom stavu aktera obrazovnog procesa. Nezainteresiranost, nemotiviranost, neznanje kao da su postale sastavni dio današnjeg obrazovnog sistema. Smatram da će do promjena u obrazovanju doći bilo usljed Više sile bilo usljed povećanja svijesti svih odgovornih o potrebi promjene pristupu obrazovanju i njegovom pravom vrednovanju.
Autor teksta: Miro Pandur edukator i multimedia designer
Korisni linkovi:
Za sva pitanja obratite se u komentaru ili u rubrici kontakt