RANIJI REZULTATI PISA TESTOVA

Među vodećim zemljama čiji učenici su  najviše rangirani kroz PISA testove su:

  1. Singapur
  2. Hong Kong
  3. Japan
Slovenija je na visokom 11. mjestu.

Hrvatski učenici su postigli ispodprosječan rezultat i zauzimaju 36. mjesto .
Najniže rangirani su Alžir, Kosovo i Dominikanska Republika.
Interesantno je da većina Evropskih zemalja nije među vodećima i da su takođe postigli ispodprosječne rezultate.
Očekujemo do kraja 2019. godine rezultate PISA testova koji su sprovedeni u Bosni i Hercegovini. Oni će svakako pokazati stvarno stanje nivoa obrazovanja naših učenika na polju usvojenih znanja i vještina neophodnih za lični razvoj, a ukazaće i na stanje u obrazovanju uopće, o nedostacima, propustima školskog sistema, Ipak , PISA može biti pokretač za dalje reforme i unapređenje obrazovnog sistema.

PC školarac Team