PROBLEMATIČNI UČENICI U BALTIMORSKOJ ŠKOLI MEDITIRAJU - ZADIVLJUJUĆI EFEKT


Škola 'Robert W.Coleman' u Baltimoru zadobija punu pozornost zbog svog 'Holistic me' programa. Škola je zamijenila sobe za kažnjavanje problematičnih učenika sa šarenom, meditacijskom sobom. Program ohrabruje djecu da razgovaraju o svojim problemima, učeći ih smirujućim tehnikama i pomažući im da reflektuju iste. 


"Fantastično je. Ne biste pomislili da će ta malena djeca meditirati u tišini, a rade to." -kaže Kirk Philips, koordinator 'Holistic me' programa u toj školi. 

Koincijator fondacije 'Holistic life' Andres Gonzalez je zabilježio: 
"Roditelji nam kažu :'Došla/došao sam kući izmoren/a, pod stresom i kćer mi je rekla:'Hej mama, moraš sjesti. Trebam te naučiti kako da dišeš."

Program također podstiče djecu da participiraju u grupama čišćenja lokalnih parkova i u posjećivanju farmi. Pored toga dopušta se učenicima da i sami budu učitelji, čak i da vode yoga sesije. Do sada, rezultati su nevjerovatni. Direktori škola koje su također implementirali ovaj program, uvidjeli su da je broj suspendovanja znatno opao i prisustvovanje se povećalo.


Pripremila: Azra Pandur