POSTAVLJANJE PORODIČNIH NOVOGODIŠNJIH CILJEVA - 2019. JE VAŠA GODINA

Svi savjeti o uspjehu uključuju i definisanje ciljeva koje želimo dostići i pravljenje planova za njihovu realizaciju u određenom vremenskom roku i sasvim spontano to radimo u različitim trenucima života. Svaki plan istovremeno je i nada, uliva volju i entuzijazam i oslobađa pozitivnu energiju. Nema razloga da mudre ciljeve ne postavljamo u bilo kom danu u životu, ali kraj jedne godine i početak druge predstavlja, bar kalendarski, završetak jednog poglavlja i početak novog, pa samim tim budi asocijacije na preispitivanje i svođenje bilansa, zadovoljstvo ili nezadovoljstvo, ponos ili samokritiku i šansu za pravljenje novih planova. Uvijek je zgodna prilika da se podsjetimo na želje i ciljeve kojima težimo.  Zašto ne iskoristiti novu godinu, praznike i odmor za novu energiju i zamah.

Bilo da je u pitanju naša ishrana, rutina vježbanja ili tendencija da odugovlačimo, uvijek ima prostora za poboljšanje u narednoj godini. Ne samo da imamo koristi od novogodišnjih odluka mi nego i naša djeca mogu da nauče mnogo o samodisciplini i značaju zacrtavanja ciljeva. Evo nekoliko savjeta kako da pomognete vašoj djeci da izrade plan odluka i …zašto to ne bi bilo baš sada, u prvim danim nove godine.

Pristupite izradi plana kao porodičnoj aktivnosti

Najbolji način da djeca shvate značaj novogodišnjih odluka je tako što ćete od toga napraviti porodičnu tradiciju. Ono što bi prvo trebalo učiniti je napraviti analizu prethodnih dostignuća i propusta. Svako od nas može navesti nekoliko stvari koje želi da nastavi da radi i stvari koje bi želio da promjeni ili stvari u kojima bi želio da bude bolji. Ukoliko dijete nije dovoljno staro da piše pomoćićete mu tako što ćete pisati umesto njega. Lista odluka i ciljeva ne bi trebalo da bude spisak od 100 stavki, nego da sadrži od tri do deset najvažnijih. Dobar cilj treba da bude specifičan, dobro definisan, pozitivan i ne previše zahtjevan. Treba imati na umu mogućnosti svakog djeteta, ni ovdje ne važi pravilo – jednaka veličina za sve. Plan može biti izrađen u vidu liste ili u vidu mape uma i bilo bi dobro okačiti ga na vidljivo mesto u kući kao stalni podsjetnik.

Krojenje ciljeva prema uzrastu
Uključite se ravnopravno u izradu liste. Što je dijete starije to može biti aktivnije u osmišljavanju ciljeva, ali to će značiti i veću odgovornost u realizaciji.

Za mlađu djecu, uzrasta 10 godina i mlađe, „Američka akademija za pedijatriju“ (AAP) preporučuje jednostavnije ciljeve i ne više od tri. Ovako dijete lakše može da ih realizuje i bude nagrađeno osjećanjem uspjeha, ponosa i dobije pohvalu odraslih. To mogu biti: čišćenje igračka, pranje zuba i pranje ruku, briga o kućnim ljubimcima, dobre ocjene iz matematike, jesti više voća i povrća, naučiti kako se plete, čitati 10 knjige u pet mjeseci … Sve su ovo vrijedni ciljevi. Zgodno je, takođe, ukoliko ima brata ili sestru sličnih godina, ili prijatelja, zacrtati im identične ciljeve. Ostvarivanje ciljeva sa nekim drugim je zabavnije, jer prijatelji mogu ojačati jedni drugima odlučnost.

Što su djeca starija više su u stanju da shvate zacratne ciljeve i preuzmu odgovornost za njihovo provođenje.

Za djecu uzrasta 11 godina i starije lista odluka može da obezbijedi način da realizuju određen popis usmjeren ka pronalaženju balansa između onoga što je zdravo, zabavno i neophodno nasuprot onome šta nije neophodno ili produktivno.
Obzirom da su stariji i mudriji, trebalo bi da budu u stanju da sami smisle specifične, jasne i ostvarive ciljeve.

Istovremeno, adolescenti mogu biti toliko opterećeni da se često odriču šanse da se zabave i razvijaju načine da amortizuju stres. Smanjenje stresa je veoma važno u tim godinama, pa bi lista odluka između ostalog, obavezno trebala sadržati pronalaženje načina za redukovanje stresa, kao što su: slušanje muzike, vođenje dnevnika, odlazak na trčanje…

Budite uzor

Bez obzira kog je uzrasta vaše dijete,
vjerovatnije je da će razumijeti vrijednost postavljanja ciljeva ako mu pružite vlastiti primjer. Baš kao i u svemu ostalom, ono prati vaše postupke i uči. Ovo je zato dobra prilika da promovišete ponašanje i osobine koje biste voleli razviti kod svog djeteta. Uključiti dijete u realizaciju vlastitih novogodišnjih odluka tamo gdje je to moguće. Na primjer:” Odlučila sam da čitam knjigu sat-dva svaki dan. Da li želiš da mi se pridružiš na neko vrijeme? ” Ili: „Možeš li me podsjetiti ako slučajno zaboravim?“

Uspjeh i pohvala

Svima nam je poznat osjećaj uspjeha pri postizanju cilja, bilo da se radi o gubitku nekoliko kilograma, odvikavanju od loše navike ili ostvarenju dodatne zarade. Djeca takođe uživaju u dobrom rezultatu, naročito kada im odrasli odaju priznanje. Ne propustite da ih pohvalite. Pohvale će podići njihovo samopoudanje i ojačati odlučnost u provođenje odluka u budućnosti. To će im pomoći u samoregulaciji ponašanja, koje će integrisati u svoj život.

Provjera

Preispitajte s vremena na vrijeme tokom godine ovu listu i njenu realizaciju. Jedno istraživanje je pokazalo da samo 8% ljudi postigne svoje novogodišnje ciljeve. Dio razloga leži u tome što su odluke, koje ljudi zacrtavaju, često dio nerealnih planova i neostvarive. Budite fleksibilni i imajte razumijevanja, pogotovo ako se dijete trudilo. Lista odluka nije zakon uklesan u kamenu, ona je vodič, koji daje smjernice, podsjeća i uliva volju i ne bi ni slučajno smela da  bude povod za kazne.