ZAŠTO SEDMICA IMA SEDAM DANA?

ZAŠTO SEDMICA IMA SEDAM DANA?     Nedjelja, tjedan ili sedmica je ''umjetna'' podjela vremena. Dan je određen prema okretanju ili rotaciji Zemlje oko njene osi,a godina po vremenu što je potrebno Zemlji da jednom obiđe oko Sunca. Međutim, čovjek je zaista izmislio sedmicu(tjedan). Prije nego što je stvorena sedmica ili tjedan,jedina podjela vremena bila je na mjesece. Ta se podjela zasnivala na Mjesečevim mijenama. Dani nisu imali nazive. No, kad su ljudi počeli dizati gradove, željeli su imati posebne dane za trgovinu,dane u kojima se moglo trgovati. Takvi dani bili su ponekad svakog desetog, svakog petog ili svakog sedmog dana. Babilonci su, naprimjer, bili odredili da dan trgovanja bude svaki sedmi. Tog dana nisu radili, osim što su se okupljali radi trgovine ili vjerskih svečanosti.  Židovi su se poveli za njihovim primjerom, ali su svaki sedmi dan držali isključivo za vjerske potrebe. Tako je stvorena sedmica ili tjedan. Tjedan je jednostavno predstavljao vremensko razdoblje između dana za trgovinu. Poslije toga, trebalo je dati nazive pojedinim danima. Židovi su naprosto nabrojili dane u sedmici. računajući od sabata, tj. subote. Srijeda je bila četvrti dan poslije sabata, tj. dana počinka i blagdana. U starom dobu mnogi narodi su imali tjedan. Grci su imali prvobitno desetodnevni tjedan, Rimljani osmodnevni tjedan,a tek kasnije su uveli sedmodnevni tjedan odnosno sedmicu. Anglosaksonci su preuzeli taj trend od Rimljana.