ZBOG ČEGA SE DEŠAVAJU TRAGIČNI INCIDENTI U ŠKOLAMA?
Autor: Miro Pandur urednik portala Učitelj 21. vijeka
Problemi u porodici : Djeca koja imaju poteškoće u porodici, poput nasilja, zanemarivanja ili rastave roditelja, mogu razviti osjećaj bespomoćnosti, bijesa i frustracije koji mogu dovesti do nasilnog ponašanja.
Mentalni poremećaji: Djeca koja pate od mentalnih poremećaja poput depresije, anksioznosti, bipolarnog poremećaja ili shizofrenije, mogu biti sklonija nasilnom ponašanju ako se njihovo stanje ne liječi.
Zlostavljanje vršnjaka: Djeca koja su zlostavljana, izolirana ili izložena maltretiranju u školi ili na internetu mogu razviti osjećaj bijesa i osvete koji mogu dovesti do nasilnih ispada.
Nedostatak podrške i sigurnosti u školi: Djeca koja se osjećaju nesigurno u školi, koja se osjećaju izolirano ili imaju problema s prilagođavanjem školskom okruženju, mogu biti sklonija nasilnom ponašanju ako se ne osjećaju podržano i sigurno.
Dostupnost oružja: Dostupnost oružja u porodici ili u zajednici može povećati rizik od nasilnih ispada kod mladih ljudi koji imaju problema s kontrolom bijesa ili frustracije.
Kako bi se smanjio rizik od ovakvih tragičnih događaja, važno je raditi na prevenciji nasilja, poboljšati sigurnosne mjere u školama i pružiti djeci podršku i pomoć u rješavanju bilo kojeg problema ili poteškoće s kojima se suočavaju.
Prevencija nasilja maloljetnika u školama
Prevencija nasilja maloljetnika u školama je složen proces koji zahtijeva različite aktivnosti na različitim razinama. Neke od aktivnosti koje mogu pomoći u prevenciji nasilja maloljetnika u školama uključuju sljedeće:
Edukacija i senzibilizacija: Obrazovanje učenika, roditelja, nastavnika i drugih radnika o nasilju, njegovim posljedicama i načinima prevencije ključno je za smanjenje nasilja u školama. Senzibilizacija na problematiku nasilja u školama može se postići kroz razne aktivnosti poput radionica, predavanja, tečajeva, i sl.
Stvaranje pozitivne školske klime: Stvaranje pozitivne školske klime koja potiče međusobno poštovanje i toleranciju može pomoći u smanjenju nasilja. Ovo se može postići kroz aktivnosti poput timskog rada, učenja saradnje, poticanja rada u grupama i zajedničkog rješavanja problema.
Praćenje i interveniranje: Praćenje učenika koji su podložni nasilju, kao i brza intervencija kada se primijeti nasilje, može smanjiti štetne učinke nasilja i spriječiti ponavljanje takvih situacija.
Izgradnja emocionalne inteligencije: Razvoj emocionalne inteligencije i socijalnih vještina kod učenika može pomoći u smanjenju nasilja. Razvoj samosvijesti, samokontrole, empatije i pozitivne komunikacije može smanjiti agresivnost i povećati sposobnost učenika da se nose sa sukobima i stresom.
Korištenje alternativnih strategija za rješavanje sukoba: Razvijanje alternativnih strategija za rješavanje sukoba, poput medijacije i razgovora, može pomoći u smanjenju nasilja i poboljšanju odnosa među učenicima.
Saradnja sa zajednicom: Saradnja sa lokalnim organizacijama i zajednicom u prevenciji nasilja može pomoći u stvaranju okruženja u kojem se nasilje ne tolerira. Ovo uključuje saradnju sa roditeljima, lokalnom policijom, socijalnim radnicima i drugim relevantnim stručnjacima.
Važno je napomenuti da su ove aktivnosti samo neke od mjera koje se mogu poduzeti za prevenciju nasilja u školama, a svaka škola bi trebala prilagoditi svoj pristup problemu nasilja na temelju lokalnih potreba i uslova.
Za sva pitanja obratite se u komentaru ili u rubrici kontakt