}); VAŽNOST SAMOPOUZDANJA UČITELJA

VAŽNOST SAMOPOUZDANJA UČITELJA

 Izgradnja samopouzdanja nije samo pitanje koje se odnosi na učenike.

I učitelji trebaju obratiti ozbiljnu pažnju njegovanju svog vlastitog osjećaja vrijednosti..


Podučavanje je isplativ,ali često I težak posao.Zadatak učitelja je da bude profesionalan,da se uzdigne iznad ličnog I udalji dovoljno iznad teškoća I ostane objektivan,miran I da zadrži kontrolu.Da bi to uradio,sam učitelj treba da ima osjećaj vlastite vrijednosti koji se ne mijenja iz minute u minutu pod uticajem učenika ili drugog osoblja.

Učiteljima treba privatna osobnost I privatan život.Oni koji su suviše ovisni o školi kad je u pitanju njihov osjećaj o vlastitoj vrijednosti,mogu biti jako razočarani kad stvari krenu kako se nisu nadali.,kad ne budu unaprijeđeni,ili većina njih kad se primiče kraj njihovoj karijeri I kad mora da shvate da nisu ostvarili sve što su htjeli.
Bez samopouzdanja,učitelj se može naći u nevolji.Učenici često nisu najobazriviji I učitelji ponekad moraju biti prilični debelokožci,dozvoljavajući sebi da budu izloženi određenom humoru,koji je ponekad više glup nego zlonamjeran.Učitelj koji skače na sve te šale,može naići na podsmijeh,blage komentare ili jednostavno zato što je ignoriran,može izgubiti kontrolu.Učenički humor može poprimiti ozbiljniji I neprijatan ton,ako shvate da su postigli efekat.
Učiteljima,stoga treba vremena da ocjene sebe same,da rade na sebi I svojim potrebama,a ne da ostanu žrtve svoje profesije.Oni treba da njeguju svoje spoljne izvore potpore,njihove porodice,hobije,njihove vanjske aktivnosti I da stalno imaju na umu da život teče I izvan učionice.
Učitelji se često osjećaju podcijenjeni od strane ostalog društva.Svako ide u školu I svako smatra da ima svoje mišljenje o školi.Stoga profesija učitelja I njegovo profesionalno znanje I vještine nemaju one mistike prisutne u profesijama poput medicine I prava,tako da mnogi posmatrači sa strane misle da svako može učiti djecu.Obrazovanje je često žrtva raznih pritisaka I učitelji se mogu osjećati sputani silama za koje smatraju da nemaju važnost u njihovom radu,šta više,učitelji se često krive za sva zla u društvu,za sve nedaće mladih,od lošeg ponašanja do huliganstva I uzimanja droge.
U tim okolnostima osnovno je da se učitelji cijene sami,njihove vještine I razumijevanje I njhov doprinos koji daju društvu.Važno je da ustanu u odbranu o složenosti I zahtjevnosti posla učitelja,s kojima se on sreće svaki put kad ulazi u razred.
Piše: