}); MALI PRINC - POKLON

MALI PRINC - POKLON

MALI PRINC klikni na sliku ili naslov


     “Mali princ” je savremena bajka čija je radnja izmišljena i nestvarna, ali ipak ima stvarne likove. Autor nam je kroz nju prikazao probleme modernog doba. Ono o čemu govori priča su nedostatak ljubavi i njezin pronalazak, otuđenost od ljudi i usamljenost.
Priču također možemo promatrati kao alegoriju, odnosno preneseno značenje. Prenesenim značenjem koje se proteže kroz cijelu priču, možemo doći do zaključka, odnosno do poruke djela.
Autorovu poruku svaki čitatelj može donijeti na svoj način, zavisi od toga koliko je i kako razumio djelo te o znanju i nivou svakog pojedinog čitatelja. U knjizi se može iščitati mnoštvo poruka i značenja.
Ova predivna priča napisana je jednostavnim jezikom, a s druge strane krije toliko poruka i ideja. Ovo je prvenstveno priča za odrasle koji žele shvatiti dječje poimanje ljudi i svijeta.
Priča govori o ljudskoj pohlepi i težnji za moći. Ništa drugo nije bitno ljudima koji žive svako na svojoj planeti osim moći i toga da djeluju zaposleno i važno. Važna im je vanjština i forma. Oni su izgubili glavni smisao života koji je ljubav.
Mali princ je puno toga naučio od svoga prijatelja – lisice. Bitno je uložiti trud za nekoga, ako sve što radimo, radimo iz ljubavi. I ako plačemo zbog ljubavi, te će suze biti ugodne nama. Trebamo vidjeti ljubav jer samo tako ćemo biti sretni. Sve ono što je nevidljivo to je i bitno.
Mali princ je preko ljubavi koju je osjećao prema ruži spoznao šta je ljubav i koliko ona znači. Trud koji uložimo za nekoga, odgovornost koju osjećamo, to je ljubav. I Mali princ je na kraju to i spoznao. A kada je to sve spoznao znao je da sada može umrijeti jer će se tako vratiti svojoj ruži.
Sve to vrlo je važno u današnje vrijeme lažnog blještavila kada su bitni samo vlastita ugoda i zadovoljstvo.
Jezik je jednostavan, čist i jezgrovit. Sve to pomaže nam da lakše dođemo do zaključka i poruka koje nam autor želi prenijeti.
Vrsta djela: pripovjetka (bajka)
Vrijeme radnje: neodređeno
Mjesto radnje: pustinja Sahara, na nekoliko asterioda u svemiru
Tema djela: Pripovjedačevo upoznavanje Malog princa
Ideja djela: Najvažnije stvari u životu su one koje se ne mogu kupiti novcem

KRATAK SADRŽAJ
Pisac započinje priču iskustvom koje je doživio u djetinjstvu kada je nacrtao crtež zmijskog cara na kojeg je bio ponosan. Ali dogodilo se ono što nije mogao vjerovati, naime nitko od odraslih nije prepoznao zmijskog cara u crtežu nego su svi vidjeli običan šešir. Razočaran reakcijom nacrtao je još jedan crtež, s tim da je taj drugi iznutra pokazivao slona. Nakon drugog crteža mnogi su mu savjetovali da se okani crtanja.
Pisac je tada odlučio da odabere drugo zanimanje, postao je pilot o odlučio da putuje svugdje po svijetu. Upoznao je mnogo ljudi, ali kada je god nekome pokazao prvi crtež, svaki put bi se iznova razočarao jer bi svi vidjeli samo šešir.
Sve se počelo mijenjati kada mu se usred leta pokvario avion i kada je sam samcat, miljama daleko od bilo kojeg naselja bio primoran sam popravljati kvar na avionu. Nakon prve prospavane noći ujutro ga probudi mio glasić malog zlatokosog dječaka koji nije djelovao ni izgubljeno, ni gladno, ni prestrašeno. Sve što je dječak htio je da mu pilot nacrta ovcu na pijesku.
Pilot je bio zbunjen jer je znao nacrtati samo dva crteža. Odlučio je da mu nacrta zmijskog cara ili prvi crtež. Međutim tada je uslijedilo veliko iznenađenje kada mu je dječak rekao da ne želi slona u zmijskom caru jer je slon velik, a zmijski car opasan. Dječak mu je napomenuo kako je kod njega sve maleno i tada se pilot opet prihvati da će nacrtati ovcu.
Ali nakon nekoliko pokušaja što ga je dječak odbio tvrdeći kako to nije ovca, pilot je već polako počeo gubiti strpljenje jer mu se žurilo da popravi avion. Nacrta mu zato kutiju i reče kako je ovca unutra. Dječak je bio oduševljen i rekao je kako je to ono što je želio. Tada se pilot upoznao s malim princom.

Preuzmi knjigu OVDJE