ZNATIŽELJA JE POKRETAČ POSTIGNUĆA

     Uspijete li zapaliti iskru znatiželje u djetetu, ono će vrlo često učiti bez ikakve daljnje pomoći. Djeca su prirodni učenici. Istinsko je postignuće pogurati tu osobitu sposobnost, ili je ugušiti.          Znatiželja je pokretač postignuća.


     Razlog zbog kojega to govorim je taj što jedan od efekata aktuelne kulture, ako smijem tako reći, bio je de-profesionalizacija učitelja. Ne postoji sistem u svijetu ili ijedna škola u zemlji koja je bolja od njenih učitelja. Učitelji su vitalno tkivo uspješnosti škola. Ali poučavanje je kreativno zanimanje. Poučavanje, pojmimo li ga ispravno, nije sistem isporuke. Znate, niste ondje da biste samo proslijedili zaprimljenu informaciju. Veliki učitelji to čine, ali što veliki učitelji također čine jest - poučavaju, stimuliraju, izazivaju, uključuju. Vidite, na koncu, bit obrazovanja je u učenju. Ne dešava li se učenje, ne događa se niti obrazovanje. A ljudi mogu provesti silno vrijeme rapravljajući o obrazovanju a da pritom uopće ne raspravljaju o učenju. Čitav smisao obrazovanja jest u tome da ljude potaknete na učenje.

Ken Robinson - educator