}); TREND SAMOPOVREĐIVANJA KOD TINEJDŽERA U OSNOVNOJ ŠKOLI ŠIRI SE DRUŠTVENOM MREŽOM - INSTAGRAMOM

TREND SAMOPOVREĐIVANJA KOD TINEJDŽERA U OSNOVNOJ ŠKOLI ŠIRI SE DRUŠTVENOM MREŽOM - INSTAGRAMOM

Temeljem informacije o samopovređivanju učenika u Desetoj osnovnoj školi Ilidža  želimo osvjetliti ovu pojavu - šta ona zapravo jest, kako je prepoznati i šta učiniti.
Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo uputilo je informaciju svim osnovnim školama u ovom kantonu u kojima ih informira da se među učenicima Desete osnovne škole pojavio trend samopovređivanja koji je popularan na društvenim mrežama. Ministarstvo je zamolilo ravnatelje škola da poduzmu potrebne aktiivnosti u cilju prevencije ovog negativnog trenda.


"Među učenicima viših razreda u jednoj školi u KS pojavio se trend samopovređivanja aktuelan na društvenim grupama. Nakon tog saznanja škola je poduzela potrebne mjere, informisala roditelje i alarmirala ministarstvo i javnost kako bi se ova pojava spriječila."
Do ove pojave među učenicima došlo je, kaže pedagogica te škole, iz znatiželje da pokušaju vidjeti gdje to vodi.
Bez sumnje, kakav god je naizgled banalan razlog ovoj pojavi, potrebno je alarmirati javnost i skrenuti pažnju i roditeljima i prosvjetnim radnicima, ali i društvu u cjelini o postojanju pojave samopovređivanja kod djece- tinejdžera i dovoljno ga osvjetliti kako bi se poduzele preventivne mjere za sprečavanje širenja te pojave.

Tekst koji slijedi je gledište psihologa na problem samopovređivanja.

Samopovređivanje predstavlja čin namjernog činjenje štete svom tijelu, najčešće koži, npr. izazivanje posjekotina ili opekotina. Obično se misli da je to pokušaj samoubistva, ali nije. To je nezdrav način da se osoba nosi sa emocionalnim bolom, intenzivnom ljutnjom ili frustracijama.

Samopovređivanje može donijeti trenutni osjećaj smirenosti i oslobađanje napetosti, ali je obično praćeno krivicom i sramotom i povratkom bolnih emocija. Iako se samopovređivanjem nanose povrede koje obično nisu opasne po život, dolazi do mogućnosti i za ozbiljne, čak fatalne povrede ili zdravstvene komplikacije.

Odgovarajuće liječenje može pomoći da se osoba nauči zdravijiom načinima suočavanja sa problemima.

Znaci i simptomi samopovređivanja:

Ožiljci
Svježi rezovi na koži, ogrebotine, modrice ili druge rane
Prekomjerno trljanje kože i stvaranje crvenila kao od opekotina
Držanje oštrih predmeta na ruci
Nošenje dugih rukava ili dugih pantalona, čak i tokom vrućina
Poteškoće u međuljudskim odnosima
Postojeća pitanja o ličnom identitetu: „Ko sam ja?“ „Šta ja radim ovde?“
Emocionalna nestabilnost, impulsivnost i nepredvidljivost
Osjećaj bespomoćnosti, beznadežnosti ili bezvrjednosti

Oblici samopovređivanja

Samopovređivanje se obično vrši u tajnosti i na kontrolisan ili ritualni način koji često ostavlja određeni oblik povrede na koži.

Primjeri samopovređivanja:

Sječenje (rezanja ili teške ogrebotine oštrim predmetom)
Grebanje
Opekotine – upaljenim šibicama, svijećama, cigaretama ili vrućim oštrim predmetima (kao što su noževi)
Izrezivanje riječi ili simbola na koži
Pravljenje modrica udaracima
Pirsing kože oštrim predmetima
Izvlačenje ili čupanje dlaka ili pramenova kose
Stalno ometanje zarastanja rana
Najčešći dijelovi tijela koji se koriste za samopovređivanje jesu: ruke, noge i prednji deo torza. Ljudi koji se sami povređuju mogu koristiti više od jednog načina da bi se povredili.

Uznemirenje može izazvati potrebu za samopovređivanjem. Mnogi ljudi sami sebe povređuju samo nekoliko puta i onda se zaustave. Kod nekih osoba samopovređivanje se može dugoročno ponavljati.

Iako rijetko, neki mladi ljudi mogu sami sebe povrediti na javnom mJestu ili u grupi da bi pokazali drugima da trpe bol.
Bilo koji oblik samopovređivanja znak je većih pitanja kojih se treba riješiti.

Evo nekih načina pomoći:

Vaše dijete

Možete započeti konsultacije sa pedijatrom ili drugim zdravstvenim radnikom koji može pružiti inicijalnu procjenu ili uputiti na specijaliste za mentalno zdravlje. Nemojte vikati na svoje dijete, prijetiti ili optuživati ga, ali izražavajte zabrinutost.

Tinejdžeri

Predložite da vaš prijatelj razgovara sa roditeljima, učiteljem, školskim savjetnikom ili drugom povjerljivom odraslom osobom.

Autor teksta : PC školarac Team