NEIL DEGRASSE TYSON - KREATIVNI PRISTUP NAUCIZamislite malo inteligentno biće, možda čak i genija, koje će otkriti tajnu crnih rupa. Ili će razotkriti misteriju o nastanku univerzuma. Ili će, pak, osmisliti novu tehnologiju koja će promijeniti tok čovječanstva. Ili će uraditi bilo šta značajno za nauku i ljude. Sada zamislite isto to biće zarobljeno u oklopu nezainteresovanog djeteta ili mlade osobe, nesvjesne svojih potencijala. Kako pomoći tom biću da ugleda svjetlost dana i postane naučnik, istraživač, inovator? Jedna od osoba koja je našla mnogo načina da to uradi jeste Neil deGrasse Tyson.

Ko je on?
Američki astrofizičar, pisac i popularizator nauke Neil deGrasse Tyson može se pohvaliti titulom doktora astrofizike, titulom jednog od najpoznatijih ljudi današnjice iz svijeta nauke, rušenjem rasističkih predrasuda, velikim značajem koji ima u popularizovanju nauke, ali se ne hvali. Ponosan je jedino na broj ljudi koji ga prate, jer to označava broj ljudi koji imaju interesovanja za nauku. Vodi kampanje za promovisanje STEM-a, i obrazuje ljude na najrazličitije načine. Najteže i najkomplikovanije pojmove iz oblasti astrofizike Neil slikovito objašnjava, simplifikuje ih, navodi primjere i čini ih zanimljivim koristeći humoristička poređenja. Takođe je i voditelj prve talk show emisije sa naučnom tematikom, „Razgovor sa zvijezdama“ (StarTalk) u kojoj sa svojim gostima, komičarima i poznatim ličnostima diskutuje o nauci i tehnologiji.

Neil smatra da problem nije u tome da se bojimo tehnologije, već to što je često uzimamo zdravo za gotovo. Kada to uradimo, mi zanemarimo sav trud i briljantnost koji je uključen u to. Mislimo da je nepotrebno povećavati sredstva za nauku, jer imamo svoj pametni telefon. Mislimo da je put u svemir nevažan, jer imamo vremensku prognozu na internetu. „Pa, gdje dođavola mislite da bi dobili sliku uragana koji je upravo razorio Galveston u Teksasu?“- govori on.

U jednom intervjuu rekao je da, ako želimo karijeru u nauci ili tehnologiji, treba da se družimo sa „štreberima“ koji su eksperti u tim oblastima. Jer, to su druželjubivi ljudi koji neće govoriti o obimu našeg struka, već će ih zanimati samo šta interesantno imamo da kažemo.

Kako nas Neil uvodi u nauku?
Jedan od njegovih načina je da poveže naučne činjenice sa poznatim terminima. Tako je jednom, dok je u pauzi gledao kraj utakmice američkog fudbala, tvitovao kako je pobjednički gol Cincinnati Bengalsa potpomognut zemljinom rotacijom. Ono što je on uradio, kako sam kaže, je da je za termine i znanje koje mi već imamo o američkom fudbalu, koje je dio pop kulture, „prikačio“ relevantan prirodni fenomen, kako bi oni u našim umovima ostali zauvijek slikovito povezani. A, naravno da će navijači željeti da znaju kako je gol njihovog omiljenog tima imao veze sa prirodnim zakonima. S tim je povezao i sljedeći tvit, gdje je naveo ime pojave, njenu povezanost sa olujama, uraganima i slično.

Analizirao je čak i pravila fizike u planetarno popularnoj seriji „Igra prestola“ (Game of Thrones). Dok je gledao seriju navodio je da bi u toku izvlačenja zmaja iz jezera lanci trebali biti ispravljeni umjesto savijeni. Komentarisao je same zmajeve i dobru biologiju njihovih krila, ali i disproporciju istih prema zmajskom tijelu. U svojoj emisiji je govorio i o porijeklu zmajeva u literaturi zajedno sa glumcima serije, ali i analizirao psihologiju serije.

Na koji način on pristupa nauci?
Iako su neki od tih poteza možda taktički, ljudima se to sviđa i vraćaju se po još, a on kaže da će rado snabdijevati ljude naučnim tijelom upakovanim u takav oblik, da nećemo ni biti svjesni da nam drži lekciju, ali ćemo je naučiti. Ostajanjem u kontaktu sa pop kulturom, iako mu to oduzima dosta vremena, pokazuje koliko mu je stalo da obrazuje svoje pratioce i gledaoce, i koliko smatra da je nauka bitna u našim životima. Jer, kako kaže, on je tu da bi pričao o „veoma kul nauci“. Jednom kada se dovoljno zainteresujemo za nauku, bićemo spremni iskopati još činjenica koje nas zanimaju, i možda postati stručnjak u toj oblasti. „Kada ste prvi na svijetu koji znate nešto, ne postoji ništa što bi se mjerilo s tim. Ne postoji plata, ne postoji automobil koji biste mogli voziti da zamijeni taj osjećaj“, kaže Neil deGrasse Tyson.

Na pitanje od blackenterprise.com “Recimo da sam mladić koji odrasta u siromašnijem dijelu grada, kako najbolje mogu postati drugi Dr. Tyson?” odgovorio je:
“Našao sam nekoga ko je imao potpunu obuku iz fizike i pitao tu osobu:” U koje škole ste otišli, kako ste studirali? ” Pronašao sam osobu koja je u svoj rad sklopila smisao za humor, pronašao sam ljude koji su imali osećaj integriteta, koji su bili vrijedni radnici, a ja sam sve ovo obmotao i to je osoba koja sam želio postati.”