EKO OSVIJEŠTENOST DJECE SA TEŠKOĆAMA U LOS ROSALESU I LJUBAV PREMA PRIRODNIM LJEPOTAMA NAŠEG ZAVIČAJAPovodom akcije čišćenja „Let’s do it – očistimo zemlju za 1 dan“ uključili su se i djeca i mladi korisnici Centra „Los Rosales“, i dali doprinos ovom važnom cilju. Kroz provođenje projekta cjeloživotnog učenja, te putem održavanja i brige o zelenim površinama, korisnici su naučili cijeniti i poštovati ljepotu životnog prostora u kojem svakodnevno borave. Ekološka osviještenost djece i mladih „Los Rosalesa“ ogleda se najviše u njihovoj spremnosti i želji da svoje okruženje njeguju sa puno ljubavi. O tome najviše  govori nagrada i posebno priznanje koje su dobili od Ministarstva trgovine, turizma i zaštite okoliša HNK-a povodom Svjetskog dana zaštite okoliša,i od strane Grada Mostara za najuređenije dvorište.


U svrhu globalne inicijative 01.10.2018. godine svi korisnici Centra zajedno sa svim zaposlenicima, opremljeni vrećama za smeće, rukavicama, alatkama, jakom voljom i željom, posjetili su gradsko izletište Bune. Prizor koji su zatekli izazvao je reakciju zgražavanja, i kod korisnika i kod zaposlenika. Ubrzo su se organizovali, i u akciji čišćenja otpada i smeća učestvovale su vrijedne ručice dječice iz vrtića, osnovne škole, te mladi iz radno-rehabilitacionih radionica. Jedni su sakupljali plastične boce, drugi papir, a treći stakleni otpad. Još jedno iznenađenje predstavljalo je nedostatak kontejnera za odlaganje smeća. Ipak, vođeni jakom željom da prirodnoj ljepoti gradskog izletišta ruke djece i mladih sa teškoćama barem malo vrate njen sjaj, akcija je uspješno završena i sakupljeni otpad bio je odložen na adekvatno mjesto. Gosti, koji su sa zadovoljstvom sa njima učestvovali u ovoj akciji čišćenja, bili su i volonteri organizacije „World at play“.