6 STVARI KOJE BI RODITELJI TREBALI IZBJEGAVATI U RAZGOVORU SA UČITELJIMA

Kao roditelj, znate da je zagovaranje interesa vašeg djeteta u opisu vašeg posla. A kod razgovora s osobom koja također modelira dječiji mladi um - učitelja, budite oprezni u izboru riječi.

Izražavanje briga na neutralan način obično vodi do konstruktivnijeg razgovora i boljeg ishoda za vaše dijete.

Sljedeće je rečenice, bez obzira koliko dobronamjerne bile, bolje izbjegavati:

1. 'Moje dijete kaže da mu ne dajete dovoljno vremena da dovrši test. Volio bih čuti Vašu stranu priče'

Iako se izraz 'Vaša strana priče' čini diplomatski, on za učitelje zvuči kao napad. Umjesto toga, pokušajte istu misao formulirati ovako: 'Tarik ima poteškoća u rješavanju testova. Kako se vama čini?' Na taj način učiteljima pristupate s perspektive prikupljanja informacija, a ne onime što zvuči poput napada.

2. 'Dino je neposlušan jer mu je na času dosadno'

'Kada to neko kaže, izgleda kao da ne radite svoj posao, iako se cijelo vrijeme trudite da djeci škola bude zanimljiva', kaže Carolyn Bower učiteljica u Bagoru. Radije pristupite s konkretnim problemom. 'Čini se da je Dino savladao tablicu množenja, možete li mu dati teže zadatke?'

3. 'Moje dijete nikada ne bi lagalo. Ako ona kaže da je predala zadaću, onda ju je predala'

Na ovaj način insinuirate da je učitelj izgubio zadaću vašeg djeteta i da laže. Koliko god je to teško priznati, djeca ponekad lažu, naročito kada su pod pritiskom', rekla je Tingley.  U trenucima kada nije poznato što se uistinu dogodilo, bolje je predložiti rješenje: 'Amina je rekla da je predala zadaću. Ne bih voljela da dobije jedinicu, može li je napisati i predati sutra?'

4. 'Odlazimo na odmor na sedam dana. Možete li sastaviti popis lekcija koje ćete obrađivati sljedeće sedmice, tako da moje dijete ne zaostane u nastavi?'

Iako vam se čini da ste na ovaj način odgovorni, nažalost ovaj zahtjev je pomalo uvredljiv. 'Na taj način sugerirate da rad učitelja možete zamijeniti listom lekcija koje treba obraditi', rekla je učiteljica Jan Copithorne dodajući kako, ukoliko to nije uistinu potrebno, bolje da ne povlačite dijete iz škole jer se na nastavi nauči mnogo više od onoga što je napisano u školskim knjigama. Umjesto takvog pristupa, upitajte učitelje da vam kažu što dijete može pročitati da što manje zaostane u nastavi.

5. 'Zašto dajete toliko puno zadaće?'

Rečenicama poput ove učiteljima govorite da ne znaju raditi svoj posao te da ih nije briga za dobrobit vaše djece. Umjesto toga, na roditeljskom sastanku recite: 'Jasmina ne može sve napraviti na vrijeme. Imaju li i druga djeca poteškoća s tim?' Ako se većina roditelja požali, učitelj će vidjeti da su njegova očekivanja prevelika.

6. 'Moja kćer i njezine prijateljice ne razgovaraju s Elizabetom jer ona više nije u njihovom razredu. To nije 'bullyng'. One imaju pravo birati svoje prijatelje.'

Ni jedan roditelj ne želi vjerovati da je njihovo dijete okrutno prema drugoj djeci. Ali, kada učitelji reagiraju na optužbe o 'bullyngu', o tome su dobro razmislili i uistinu, kažu, trebaju vašu pomoć. S djevojčicama je to varljivije nego s dječacima jer one nisu toliko očite kada to čine. Zbog toga pitajte učitelje kakvo su ponašanje u razredu primjetili i razgovarajte s djetetom o tome zašto je šaputanje o drugom učeniku ili prosljeđivanje ceduljica na kojima se neki učenik trača, pogrešno.