SPLITSKI NAUČNIK UPUTIO OPTIMISTIČNU I INSPIRATIVNU PORUKU SVIM UČENICIMA ZA POČETAK NOVE ŠKOLSKE GODINE

Splitski znanstvenik i političar Ivica Puljak uputio je putem Facebooka poruku svim učenicima.
Njegovu optimističnu objavu, koju nije naodmet pročitati ni onima koji su odavno napustili školske klupe, prenosimo u cijelosti:
'Dragi učenici, svako jutro kad se probudite ima mnogo razloga za optimizam. Prvo se sjetite da vi pripadate rijetkim primjercima ljudskog roda koji su se uopće rodili. Vjerojatnost da će se oko 7 milijardi milijardi milijardi atoma od kojih se sastojite spojiti upravo u vas, a ne u nekog drugog, je tako malo vjerojatna, da ste vi najsretniji ljudi od svih potencijalnih ljudi koji su mogli postojati. Vi postojite, a oni nisu. Pored toga, vi živite u sadašnjosti, a svi ostali ili više nisu tu ili još nisu tu. Stoga uživajte u sadašnjosti!
Drugi razlog za vaš optimizam je činjenica da svaki dan idete u školu učiti nešto novo. Znam ja da najčešće niste baš oduševljeni odlaskom i boravkom u školi, ali razmislite o sljedećim argumentima. Tisućama godina milijuni ljudi su pokušali shvatiti razne stvari o prirodi i društvu. Neki od njih su cijeli život proveli pokušavajući shvatiti osnovne zakone prirode, kako izgleda naš planet, kako izgleda svemir, kako su nastale zvijezde, planeti, ljudi itd.
Vi većinu tih stvari naučite za par sati predavanja i rada u školi ili kod kuće. Iz te perspektive vi nakon par godina škole znate više nego neki od najvećih znanstvenika u historiji ljudskog roda. A iz dana u dan saznajete sve više.
Treći, možda i najvažniji razlog za optimizam je pogled u budućnost. Vi živite u najbolje doba u historiji ljudskog roda. Nikad svijet nije bio bolji. Nikada u historiji, na kugli zemaljskoj, nije bilo manje siromaštva, gladi, nepismenosti, nasilja ili ratova, nikada ljudi nisu živjeli duže, zdravije i sretnije. A tako će se vjerojatno i nastaviti.
Ako se nastave sadašnji trendovi, za pedesetak godina, kada vi budete u sredini vašeg života, u svijetu više neće biti gladnih, siromašnih i nepismenih ljudi. Svijet kojeg ćete izgraditi i živjeti u njemu je svijet kojeg su sanjali svi pjesnici i sanjari u historiji svijet u kojem ljudi žive u miru i skladu, znajući da pripadaju jednoj jedinstvenoj rasi: zemljanima!"