ODNOS PREMA USPJEHU ODNOSNO NEUSPJEHU


Posvećeno učiteljima koji su dovoljno hrabri da u dječiji pogled utiskuju samopuzdanje, koji ne prenose informaciju nego znanje, koji u kreativnosti i različitosti ne vide neposluh, već ideju, koji umjesto kritike biraju pohvalu i koji se ne plaše ''orlova''...

     Neki ljudi su više motivirani da izbjegnu neuspjeh nego da postignu uspjeh, dok su drugi više motivirani za postizanje uspjeha, a manje za izbjegavanje neuspjeha. Neuspjeh povećava motivaciju ljudi usmjerenih na postizanje uspjeha, a smanjuje motivaciju onih usmjrenih na izbjegavanje neuspjeha.
U razredu se ovo odnosi prvenstveno na samooperaciju kompetentnosti. Učenici žele izgledati kompetentni, zato žele da drugi pripišu njihov uspjeh sposobnostima, a ne trudu.
Najčesće destruktivne strategije su:
a) ako ne radimo ništa, ne možemo doživjeti neuspjeh; stoga mnogi učenici izbjegavaju aktivnosti
b) ako postavimo visoke ciljeve i ne ispunimo ih, niko nas neće ni optužiti, jer je već na početku bilo jasno da ih nećemo ispuniti
c) postavljati preniske ciljeve
d) odlagati rad do zadnjeg trenutka
e) ne ulagati napor


Prof. dr. Jasna Bajraktarević