DJEČACI IZ MODRIČE SPAŠAVAJU I UDOMLJAVAJU ŠTENCE I MAČIĆEDvojica dječaka iz Modriče koji se brinu o napuštenim životinjama, najčešće o vlastitom trošku, mogu poslužiti kao primjer svima kako se postaje i ostaje čovjek.

Nemanja Nedaković ima 14 godina, učenik je devetog razreda Osnovne škole “Sutjeska”. Bogdan Božić je godinu stariji i prvi je razred Srednje škole “Jovan Cvijić”. Obojica dječaci, a već odrasli, zrelo razmišljaju, odlučni da budu humanisti, veliki ljudi. Nemanja priča kako su došli na ideju da otvore azil i počnu se brinuti o životinjama.

- Našli smo na ulici kučiće i udomili ih. Smjestili smo ih u napuštene zidine nekadašnjeg Poljoprivrednog dobra. Tu smo ih oporavili i hranili do konačnog zbrinjavanja – govori Nemanja.

Ovi dječaci vole životinje, vjeruju da su oni čovjekovi prijatelji, koji zaslužuju pažnju, brigu, ljubav.

- Mislim da su životinje bolji prijatelji od ljudi. Kada vidim životinju na ulici, ne mogu a da je ne zbrinem i nahranim - kaže Nemanja.

Na Facebooku su napravili stranicu “Srećna šapa”, na kojoj objavljuju fotografije nađenih kučića i mačića. Na taj način im lakše nađu smještaj, ali i dobivaju donacije ljudi dobrog srca da životinjama mogu kupiti hranu.

- Veterinar Marko iz Odžaka pomaže nam u stručnom dijelu. Javljaju se dobri ljudi i nude pomoć da kupimo hranu. Kupili smo i peć za zimu, ali nemamo drva. Ako osiguramo drva, ložit ćemo malim životinjama vatru tokom cijele zime, da pobijede studen – ističe Nemanja.

Bogdan ističe kako više voli da se za njih kaže da su podigli mini smještaj za životinje.

- Mi im pružamo ljubav i veterinarsku brigu. Ne uzimamo životinje od drugih ljudi, nemamo smještaj za sve. Uzmemo s ulice napušteno malo kuče ili mače – pojašnjava on.


Pripremila: Azra Pandur