Ljepotica i zvijer (audio knjiga sa tekstom)Ljepotica i zvijer
Ljepotica i Zvijer još je jedna poznata bajka od strane Perraulta koju vole da čitaju razne generacije, djeca i odrasli. Radi se o lijepoj i posebnoj ljubavnoj priči između dvoje glavnih likova, a koja se ne događa odmah nego se razvija polako te se iz drugarstva pretvara u pravu ljubav.
Prvu bajku o zvijeri i lijepoj djevojci napisala je Jeanne-Marie LePrince de Beaumont. Prva verzija bajke bila je objavljena 1756. godine. Prva priča je bila mnogo opširnija i imala je preko 360 stranica. Beaumont je priču malo skratila, pa se tako u knjizi nisu mogli naći opisi života Ljepotice i Zvijeri u zamku, ali je ostavila sve magijske elemente kao što je magično ogledalo, prsten i opčinjen princ.
Kasnije su se pojavile druge verzije priče, a među poznatijima je ona od Jeane Cocteau po kojoj je snimljen i film. Najpoznatija verzija je ipak od Walta Disneya iz 1991. godine, radi se o crtanom filmu koji je imao odličan uspjeh kod gledaoca.
Vrsta djela: bajka
Vrijeme radnje: zima
Mjesto radnje: kuća od ljepotice i njene obitelji te zamak
Likovi: Zvijer, Ljepotica, dvije sestre, otac