Nastavnik koji razumije svoja i tuđa osjećanja, i prihvata ih kao nešto normalno, ali i sastavni dio života, pa samim tim i nastave, takvim svojim stavom “daje dozvolu“ i šalje neverbalnu poruku učenicima da su njihova osjećanja, a samim tim i oni cijeli, u redu, dobri, vrijedni poštovanja i ljubavi.
Poznato je da razne kreativne aktivnosti, kao što su crtanje, gluma, ples….olakšavaj
Dosadašnja iskustva i istraživanja pokazuju da učenici, svi, ali posebno oni sa nekim emocionalnim teškoćama, imaju koristi od nastavnika koji su upoznati
sa konceptima i postupcima emocionalne inteligencije. Ta korist se ogleda u smanjenju agresivnog ponašanja kod učenika, ali i povećanju motivacije i boljem školskom uspjehu.
I ostala istraživanja govore u prilog tome da ima smisla edukovati i učitelje i nastavnike u oblasti emocija i emocionalnog ponašanja.
Emocionalna inteligencija je u negativnoj korelaciji sa odlaganjem izvršavanja
školskih obaveza (domaćih zadataka, učenja, priprema za test), odnosno učenici sa
razvijenijim “emocionalnim sposobnostima“ revnosnije i odgovornije izvršavaju svoje školske obaveze, što se odražava i na školski uspjeh. Emocionalna kompetentnost učenika se pokazala i kao bitan faktor u prihvaćenosti od strane vršnjaka.
Pripremila: Azra Pandur
PODIJELI
PRIDRUŽI SE GRUPI
PRIDRUŽI SE GRUPI
PC školarac za roditelje i učitelje |
Za sva pitanja obratite se u komentaru ili u rubrici kontakt