EDWARD DE BONO- "ŠEST PAMETNIH ŠEŠIRA"


Šest pametnih šešira je korisna tehnika koja se koristi da bi se odluke sagledavale iz više različitih uglova. 
Ona nam pomaže da izađemo izvan uobičajenog načina razmišljanja i dobijemo cjelovitiji pogled na situaciju.
Alat je kreirao dr.Edward De Bono vodeći svjetski autoritet za poučavanje na polju razmišljanja.

Mnogi uspješni ljudi razmišljaju sa racionalne, pozitivne tačke gledišta. To je dio razloga zašto su uspješni. Često, i oni mogu posustati i početi gledati na problem sa intuitivne, emocionalne, kreativne ili negativne tačke gledišta. Emocionalni ljudi neće uspjeti na problem gledati smireno i racionalno.
Ako gledamo na problem sa tehnikom šest pametnih šešira, onda ćemo ga riješiti koristeći sve pristupe. Naše odluke i planovi će uzeti u obzir ambicije, iskustvo, osjetljivost i dobro planiranje slučajeva.
Kako upotrijebiti alat i spriječiti nepotrebne sukobe pri raspravama gdje se iznose različita mišljenja. Svaki pametni šešir je drugačiji stil razmišljanja:

BIJELI ŠEŠIR Sa ovim šeširom se fokusirate na raspoložive činjenice. Govorite argumentirano jer svi vaši prijedlozi temelje se na podacima. Vodite brigu o “pukotinama” u vašem znanju i pokušajte ih ispuniti.  

CRVENI ŠEŠIR Sa ovim šeširom vi razmišljate emotivno, srcem. Također pokušavate pretpostaviti kako bi drugi ljudi emocionalno reagirali. Pokušavate da razumijete odgovore onih ljudi koji ne razumiju sasvim vaše razloge.  

CRNI ŠEŠIR Sa ovim šeširom vi djelujete suzdržano. Oprezni ste i pokušavate predvidjeti probleme koji bi mogli nastati. Ako nastanu teškoće vi se možete naći nespremnim.

ŽUTI ŠEŠIR Žuti šešir vam pomaže da mislite pozitivno. To je optimistička točka koja vam pomaže da sagledate koristi odluke i njene vrijednosti. Žuti šešir misli da bi vam pomogao sačuvati pravac kod eventualnih sumornih razmišljanja ili poteškoća.

ZELENI ŠEŠIR Zeleni šešir znači kreativnost. Ovdje možete razviti kreativna rješenja problema. Ovaj način mišljenja je “slobodna vožnja” u kojoj postoje i kritike. Ponekad predlaže sasvim neočekivana i neiskušana rješenja.

PLAVI ŠEŠIR Nema svoga mišljenja, ali zato koristi mišljenja drugih šešira (ljudi) kako bi raspravu sveo u realne okvire. On samo usmjerava mišljenja drugih i ima ulogu voditelja.
Želite li više saznati o kreativnom razmišljanju te kako lakše donositi odluke, suočit se s emocijama i vrijednostima.
#ucitelj21vijeka

Pripremila: Azra Pandur

Pozovite i prijatelje da se pridruže na https://www.facebook.com/Ucitelj21.vijeka/