BOGATI INVESTITOR ZOROM SKLANJA OTPAD S ULICA

Bogati investitor Jo iz Južne Koreje, koji se zbog posla preselio u Bahrein, već 11 godina svakog jutra 
ustaje u pet sati kako bi se prije svih našao na ulici i počeo da čisti.
On u kese stavlja konzerve i flaše, a kada završi sa sakupljanjem otpadaka prelazi na razvrstavanje različitih materijala da bi ih mogao reciklirati.
- Kada su me policajci prvi put vidjeli upitali su me zašto ne nosim uniformu. Mislili su da radim u gradskoj službi. Objasnio sam im da sam korejski biznismen koji samo pokušava da uljepša okolinu u kojoj boravi - kaže milioner.
Južnokorejac je privukao veliku pažnju širom svijeta zbog svog neobičnog hobija. Iako je prilično bogat, Jo gotovo svako jutro odlazi u različite dijelove grada Sef i kupi smeće koje je bačeno na javnim površinama tokom večeri i noći.
- U gradu postoji dosta smeća i ono čini ljude bolesnim. Smeće stvara probleme ljudima - objašnjava Korejac koji skuplja otpatke noseći trenerku i kačket sa zastavom Južne Koreje.
Najčešće boravi u naselju Almoajad Tauer, gdje su ga ljudi počeli primjećivati i odobravati ono što radi.
- On je uzor za mlade u Bahreinu i čovjek koji pomaže našoj zemlji - rekao je jedan od stanovnika ovog grada koji sebe zove Džamal.
Jo ne radi samo ovo u Bahreinu nego skuplja smeće gdje god ga posao odnese. On je ljut zbog toliko otpada koje ljudi ostavljaju iza sebe i pokušava da širi kulturu čišćenja. Jo već 11 godina sakuplja smeće i takođe ga reciklira. Nekoliko puta je čak angažovao i svoju djecu.
Bahrein je mala ostrvska država u Perzijskom zalivu i po proizvodnji smeća po glavi stanovnika prevazilazi neke industrijske zemlje. Zvaničnici Bahreina procjenjuju da zemlja dnevno proizvodi 2.200 tona komunalnog otpada, sedam tona medicinskog i 380 tona industrijskog otpada. Godišnje ova državica stvara 1,2 miliona tona čvrstog otpada, što je najviši nivo otpada za države ovog regiona.