}); UČIMO DJECU TOLERANCIJI!

UČIMO DJECU TOLERANCIJI!


U našem modernom društvu jednostavno ne možemo poreći da smo okruženi ljudima koji se razlikuju po mnogočemu: nacionalnosti, vjeri, kulturi, rodu, običajima, ili se pak razlikuju po fizičkom izgledu, stepenu obrazovanja, a tu su i osobe sa različitim nivoima invaliditeta  i drugim razlikama.
Neki ljudi vole biti u multikulturalnom okruženju, dok se drugi u takvom okruženju ne osjećaju ugodno. To uglavnom ovisi od učestalosti interakcije sa različitim ljudima, kao i od naših stavova prema razlikama. 
Zašto poticati toleranciju kod naše djece? Za početak, želimo da se djeca osjećaju opušteno u različitim životnim okolnostima i da budu otvoreni za učenje o raznim kulturama. Takve spoznaje donose nove ideje, iskustva i energiju u život svakog pojedinca. Naša djeca potencijalno mogu naučiti nove i korisne stvari iz drugih kultura. Ako to žele, tolerancija otvara vrata u poslovanju, obrazovanju, putovanjima, slobodnom vremenu, odabiru stila života, umjetnosti, te drugim područjima života.
Kako bi naša djeca imala uspješnu budućnost, moraju biti u mogućnosti da rade sa drugima. Ne bi se smjela bojati iskoraka izvan zone udobnosti, što znači da trebaju naučiti razumjeti,  poštivati ​​i cijeniti druge.
Tolerancija ne znači prihvatiti loše ponašanje, već se radi o prihvaćanju drugih ljudi i tretiranju ljudi onako kako bi željeli da oni tretiraju nas. I to je upravo ono što bi roditelji trebali prenijeti na djecu.
Tolerancije ne znači žrtvovanje svoje vlastite baštine i vjerovanja. Upravo suprotno, tolerantne osobe ponosno stoje iza svojih vjerovanja, dok uvažavaju i cijene razlike kod drugih.
Djeca će nerijetko imati isti nivo tolerancije kao i njihovi roditelji. Djeca nas stalno posmatraju i imitiraju, čak i prije nego progovore. Oni su ogledalo naših vrijednosti i stavova prema drugima. Roditelji koji pokazuju toleranciju kroz svakodnevne riječi i djela uče svoju djecu da cijene različitosti. Na taj način dajemo priliku djeci da se druže i igraju sa drugima.
Evo nekoliko savjeta o tome kako naučiti djecu toleranciji.
  • Razmislite o načinu na koji komunicirate i razgovarate o drugim ljudima. Da li je to odraz tolerancije? Pokažite poštovanje prema drugima i djeca će ubrzo prihvatiti taj model.
  • Djeca slušaju i uče od vas. U školi, djeca se često dijele u manje grupice koje nerijetko ne budu File 2346prijateljski raspoložene jedna prema drugoj. Često se desi da jedni druge nazivaju ružnim imenima. Ako ih pitate zašto to rade, saznaćete da su to isto (ili slično) čuli kod kuće. Dakle, čak i dok neobavezno razgovarate sa vašim partnerom, budite svjesni da vas djeca mogu čuti. Obratite pažnju na rječnik koji koristite, bez obzira o čemu ili o kome pričate. Izbjegavajte šale na tuđi račun ili ponižavajuće riječi. Djeca bi mogla ponoviti ono što su čula, i to u manje privatnim situacijama.
  • Odgovorite na dječja pitanja o razlikama iskreno i sa poštovanjem. Svakako je potrebno razgovarati sa djecom o razlikama među ljudima, ali na uljudan način, koji će pokazati poštovanje prema bilo čemu što se razlikuje od onoga što dijete vidi kod kuće. 
  • Odaberite programe, filmove, priče i igre koje oslikavaju vrijednosti razlika. Mediji su moćan alat koji ima sposobnost da oblikuje stavove. Ako dijete gleda program ili čita o nečemu što oslikava određene društvene predrasude, razgovarajte sa djetetom o tome i objasnite mu kako takve predrasude mogu povrijediti druge ljude. 
  • Vrednujte razlike unutar vlastite porodice. Prihvate kvalitete svakog člana, bez obzira na različite stilove života, interese i sposobnosti. Djeca koja osjećaju da su poštovana, cijenit će više i ostale.
  • Potičite samopoštovanje u vašoj porodici. Poznato je da se ljudi koji ne poštuju druge rijetko osjećaju sretnima i sigurnima u sebe. Djeca koja imaju poštovanje prema sebi imaju tendenciju da budu uljudniji prema drugima.
  • Uključite svoju djecu u situacije u kojima je prisutna raznolikost. To može biti u sportu, školi, igraonici, na izletu…
  • Učite zajedno sa djecom o drugim kulturama i tradicijama. Istražite običaje različitih kultura i različite stilove života. Razgovarajte o tome na afirmativan način.
  • Učite djecu o tradiciji u vašoj porodici i potaknite ih da se zbog toga osjećaju ponosno. Cijenite i razgovarajte o sopstvenim vrijednostima i baštini, te pokažite spremnost da sa ostalima podijelite vaša vjerovanja.     
  • Razmislite o ponašanju koje želite vidjeti kod svog djeteta. Zatim, i vi sami prihvatite takav model, jer će djeca gotovo uvijek krenuti vašim stopama.