SLIKOVNICA KOJA RAZBIJA PREDRASUDE : SLIKOVNICA O LGBT PORODICAMA

Roko i Ana četverogodišnjaci su koji vole životinje i idu u vrtić, osim što Ana ima dva oca Darka i Tomislava, a Roko dvije mame, Ines i Luciju. Kratki je to sadržaj dvije odvojene priče sažete u prvu hrvatsku slikovnicu u kojoj su likovi istospolni roditelji pod nazivom "Moja dugina obitelj". Odštampana je u 500 komada i besplatna za sve one koji ju žele. Kako su napomenuli autori Ivo Šegota i Maja Škvorc, slikovnica biva dostavljena samo u one škole i vrtiće koji za njom iskažu interes, a sadržaj je preveden i na engleski, njemački, švedski, slovenski i madžarski.

- Slikovnicu smo prije svega radili za našu djecu, ali njome želimo također razbiti predrasude i pokazati da su "dugine porodice" sastavni dio hrvatskog društva i da u njemu postoje baš kao što postoje porodice u kojima djeca žive sa samohranim roditeljem i porodice u kojima djeca odrastaju uz nene i djedove ili one porodice u kojima djeca jednu sedmicu provode kod majke, a jednu sedmicu kod oca - poručili su autori slikovnice.  Sam sadržaj pripremali su 6 mjeseci, a interes za slikovnicom su osim škola i vrtića iskazale biblioteke.