'AD ASTRA' - PRIVATNA OSNOVNA ŠKOLA ELONA MUSK-A


Priredila: Azra Pandur

Izumitelj, poduzetnik i multimilioner Elon Musk kao dijete nije volio školu, pa je otvorio svoju, pričao je u intervjuu za kinesku televiziju Beijing Television.
Škola nosi naziv Ad Astra – što znači “do zvijezda”. Mala je i relativno tajnovita. Nema vlastitu web stranicu niti je prisutna na društvenim mrežama.
Christina Simon, koja piše o privatnim osnovnim školama u Los Angelesu, istražila je malo tu neobičnu školu.
Kaže da je bila u kontaktu s majkom čije dijete pohađa Muskovu školu. Majka je rekla da je relativno nova Ad Astra škola “vrlo mala i eksperimentalna” i bavi se malom skupinom djece čiji su roditelji u prvom redu zaposlenici kompanije SpaceX.
Njegova velika vizija za ovu školu uključuje uklanjanje razina razreda, pa tako u ovoj školi nema razlike između učenika 1. i 3. razreda. Musk kaže da “sva djeca prolaze kroz isti razred u isto vrijeme, kao na tekućoj vrpci”.
“Neki ljudi vole engleski ili strane jezike. Neki ljudi vole matematiku. Neki ljudi vole muziku. Različite sposobnosti, različita vremena”, kaže on. “Više smisla ima da se napravi obrazovanje koje će odgovarati njihovim sklonostima i sposobnostima.”
Musk je ispisao svoju djecu iz škole, pa je čak angažirao i jednog od svojih nastavnika kako bi započeo Ad Astra školu. “Nisam vidio da redovne škole rade stvari za koje smatram da bi ih trebalo raditi”, kaže on.
Musk vidi temeljnu manu u tome kako škole učenike uče da rješavaju probleme.
“Važno je učiti rješavanje problema, ili učiti na problemu, a ne alate”, kaže Musk. “Recimo da pokušavate naučiti ljude o tome kako rade motori. Tradicionalniji pristup bi rekao, ‘idemo naučiti sve o odvijačima i ključevima. To je vrlo teško na taj način ostvariti”.
Umjesto toga, Musk kaže da ima više smisla dati učenicima motor i onda ga rastavljati.
“Kako ćemo ga rastaviti? Trebate odvijač. To je ono što čemu služi odvijač”, objašnjava Musk. “A onda se događa vrlo važna stvar: Relevantnost alata postaje očigledna.”
Do sada, Ad Astra školi “čini se da ide prilično dobro”. Prema riječima Muska, “djeca jako vole ići u školu.”
“Mrzio sam ići u školu kad sam bio klinac”, rekao je Musk u intevjuuu. “Bilo je to mučenje.”
Kad je Musk tokom djetinjstva živio u Pretoriji u Južnoj Africi, bio je zlostavljan. Njegovi kolege, drugi učenici gurnuli su ga niz stubište. Jednom su ga toliko pretukli, da je završio u bolnici.
Nakon teškog djetinjstva, napustio je Južnu Afriku i otišao u SAD gdje je poznati inovator.