UČITELJICE ČESTO POŽELE DA VAM KAŽU OVE STVARI..

Djeca velik dio sedmice provode s jednom od najvažnijih osoba – svojom učiteljicom. Kada joj dođete s pitanjima koja vas brinu, misleći da ćete s učiteljicom to konstruktivno raspraviti, dobijete smiren i razborit odgovor. Ali, jeste li se ikad zapitali je li to sve ili učiteljice kažu ono što želite čuti dok za sebe sačuvaju potpunu iskrenost?
Evo šta bi one željele da znate:


Ni one ne vole zadaću.

„Roditelji se često žale kako djeca imaju puno zadaće, a da budem iskrena ja im je najradije ne bih davala uopće“, kaže učiteljica N. „Nije naučno dokazano da domaća zadaća poboljšava navike učenja i mislim da vrijeme poslije škole djeca radije trebaju provesti u igri. Ali, moram im dati domaće zadaće pa se trudim da ih ne bude puno. Ako to roditeljima pravi previše stresa kod kuće, voljela bih da mi to kažu – mogli bismo prilagoditi program.“

Dajem sve od sebe da bih kontrolirala problematično dijete koje ometa vaše dijete.

„Gotovo uvijek u razredu imamo jedno TAKVO dijete. Ono o kojem većina djece priča kada se vrate roditeljima, nasilno, koje se često grebe, štipa, čak i grize, koje se ljuti u razredu i od kojeg ostali strahuju, kako djeca, tako i roditelji – da će maltretirati baš njihovo dijete“, priča učiteljica P. „TAKVO dijete u pravilu ometa cijeli razred, ali uvijek se trudim da njegova ponašanja što manje utječu na drugu djecu.“

Ako postoji nekakav problem kod kuće, molim vas, javite mi i ja ću pokušati pomoći u školi.

„Znam da nije lako učiteljici ispričati kako se vi i partner razvodite ili kako dijete pogađa jer je tata bio na puno poslovnih putovanja u posljednje vrijeme. Možda mislite da to nije moj posao, ali kada znam što se događa kod kuće lakše mi je shvatiti kroz što dijete prolazi i pokušati mu pomoći ako se to odražava na njegovo ponašanje u školi“, govori učiteljica P.

Nije sve u ocjenama.

„Mnogi roditelji previše važnosti daju ocjenama“, kaže učiteljica N. „Ako su dali sve od sebe i imaju pozitivan stav, to je puno važnije. Također bi trebalo promotriti dijete u društvenoj okolini i izvanškolskim aktivnostima, jer puno je važnije da dijete razvija svoju osobnost i postaje potpuna osoba, nego da samo ima čiste petice u imeniku.“

Ako dijete kaže da nije ništa radilo u školi, nemojte to baš doslovno shvaćati.

„Jednom prilikom mi je zaista na informativni razgovor došao roditelj koji je rekao kako dijete često kaže da ništa nisu radili u školi i zamolio me da mu objasnim zašto se to događa“, priča učiteljica K. „Ostala sam šokirana! Htjela sam mu odgovoriti da mu dijete ima 7 godina i još uvijek vjeruje u Zubić Vilu, pa da malo olabavi prije napada na mene, ali sam se ipak smirila i detaljno mu objasnila o čemu se tu zapravo radi.“

Provodite više vremena sa svojom djecom.

„Često su djeca koja imaju ispade u školi, zapravo, ona čiji roditelji imaju puno posla i koji nikad nisu kući. Jednostavna je činjenica da djeca žele provoditi vrijeme sa svojim roditeljima, a ne na dnevnom boravku organiziranom u školi. Kada mi roditelji kažu da se djeca loše ponašaju, a da oni ne mogu shvatiti zašto – samo im poželim reći da pokušaju provoditi više vremena s njima i da će se stvari poboljšati, ali naravno ne mogu“, ispričala je učiteljica N.

Stalo mi je do vašeg djeteta više nego što vi to znate.

„Ponekad želim samo zagrliti vaše dijete jer je tako neodoljivo ili je tužno i želim da se osjeća bolje“, kaže učiteljica K. „Naravno, ne dozvoljavam sebi da ikad prekoračim granice, ali stalo mi je do djece koju podučavam.“

Vaše dijete mi ispriča sve.

„Pripazite što ćete govoriti ili raditi u blizini svoje djece, jer ću ja sigurno čuti o tome“, kroz smijeh govori učiteljica N. „Jednom prilikom mi je učenik ispričao kako su za vikend morali spavati kod daiđe/ujaka jer je mama popila puno vina i nije mogla voziti kući.“

Ako mi želite nešto pokloniti, s poklon bonom ne možete pogriješiti.

„Ne želim zvučati ni pohlepno niti nepristojno, ali ako mi želite nešto pokloniti, stvarno ću cijeniti poklon bon od cijelog razreda“, kaže učiteljica P. „Ima odličnih prodavaonica koje nude ovu mogućnost, a koristit će mi puno više od 20 šoljica za kafu/kahvu/kavu. Ne biste mogli povjerovati koliko ih već imam kod kuće!“


Pripremila: Azra Pandur NOVI NAČIN UČENJA ZA DJECU