VREMEPLOV OBRAZOVANJA


Na samom početku…

Adam je dobio prvu lekciju od Boga: Prekrši zakon i platićeš cijenu toga.

Ili, na samom početku...

Prije postanka pisanih riječi tzv. era pra-pismenosti sve što su ljudi naučili prenošeno je usmenim putem.

3000 godina prije Hrista

Javljaju se egipatske "škole hramovi". Sveštenici su podučavali religiju, pisanje, tadašnje nauke.

2000 godina prije Hrista


Prve zvanične škole u Kini.

1500 godina prije Hrista

Sveštenici u Indiji podučavaju religiju, pisanje, filozofiju, nauke.

850 godina prije Hrista

Nastaju epska djela Ilijada i Odiseja koje ima ogroman značaj u okviru edukacije iz oblasti grčke istorije i mitologije. U Grčkoj pristup učiteljima imali su, većinom, samo slobodni ljudi nikako robovi .

550 godina prije Hrista

Konfučije, presvjetli kineski učitelj i filozof. Veliki dio kineskog društva danas je zasnovan na njegovim učenjima baziranim na strukturi moralnosti. U njegovom učenju naglašen je značaj dobrote, ljubaznosti, darežljivosti, poštovanja prema starijim osobama itd.

400 godina prije Hrista

Sofisti, lutajući učitelji u Grčkoj, podučavali su ljude kako da se raspravljaju koristeći logiku. Veliki filozof Sokrat drži predavanja na javnim trgovima svima onima koji žele da slušaju ili učestvuju u raspravi. On visoko vrednuje traganje za pravom istinom, u odnosu na odnošenje pobjede korištenjem argumenata suviše jednostavno po njemu i ohrabruje ljude da misle svojom glavom.

387, 355 godina prije Hrista

Platon i Aristotel osnivaju škole u Atini. Platonova škola nosi naziv “Akademija”. Obje škole su fokusirane na istinu. Platon piše Republiku, opisujući sopstvenu viziju savršenog društva i obrazovanja, zasnovanih na socijalnom stanovištu.

100 godina prije Hrista

Organizovan je prvi program edukacije. Dvojica Rimljana, poznatih kao Ciceron i Kvintilijan, imaju ideje koje su i dalje u upotrebi u savremenom zapadnom društvu. Ciceron tvrdi da bi obrazovanje trebalo proširiti na umjetnosti i nauke. Kvintilijan kaže da bi obrazovanje trebalo zasnovati na sposobnosti učenika da uči.

Na samoj prekretnicu u brojanju godina

Isus podučava u Jerusalimu.

105 godina poslije Hrista

U Kini su izumili papir.

500-1500 godina poslije Hrista

Ovaj period je u Zapadnoj kulturi poznat pod nazivom “Srednji Vijek”. To je era veoma sporog napretka, ali su se ipak dešavali neki pomaci kada je u pitanju obrazovanje. U tzv. "sobama za pisanje", monasi su kopirali veoma važne tekstove prepisujući ih rukom. Katolička crkva ima veoma veliki uticaj na sve vidove učenja tokom ovog perioda. Sveštenici podučavaju religiju, pisanje i nauke.

500 godina poslije Hrista

Nalanda, veliki budistički univerzitet u Indiji, predstavlja dom za više od , studenata. To je najveće rezidencijalno mjesto za učenje uz privremeni smještaj. Predmeti su obuhvatali i religiozna učenja kao i filozofiju, gramatiku, medicinu.

999 godina poslije Hrista

Avicenna, Iranski vodeći mislilac u oblasti medicine, piše Zbornik medicine. Ovaj rad kao i ostali koje su napisali arapski, sjeverno afrički i španski mislioci, imali su veliki uticaj na obrazovne ideje u Evropi.

1000 godina poslije Hrista

Arapska škola i učenje. Evropljani uče arapski sistem brojeva koji se još uvijek koristi na današnjem Zapadu. Sveštenici podučavaju religiju, pisanje i nauke.

1100 godina poslije Hrista

Sholastika, pokret koji je pomogao da se premoste razlike između čisto religioznih učenja, na jednoj strani i filozofsko-naučnog razmišljanja na drugoj.

1150-1250

Osnovani tzv. "Moderni" univerzitieti: . godine Pariz Sorbona . . god, Cambridge. . god, Oxford. Sveti Toma Akvinski, katolički teolog, aktivno radi na konceptu sholastike u Parizu. Univerzitieti počinju da nude mogućnost sticanja diplome iz različitih oblasti i predmeta.

1450.

Patentirana je prva mašina za štampanje. Ovo otkriće utiče na razvoj i poboljšanje pismenosti time što knjige postaju dostupnije i to širim društvenim slojevima.

1499.

Desiderius Erasmus, Holandski nastavnik, počinje sa proučavanjima starih dokumenata. On savjetuje nastavnike u Evropi da razmišljaju o literaturi, a ne da je samo čitaju ili, prema potrebi, pamte određene dijelove.

1500.

Period renesanse koji zahvata i čitav XVII vijek, označava početak obnovljenog interesovanja za učenje. Italija se ističe kao posebno aktivna tokom dotičnog perioda. Sve više žena počinje da se obrazuje, iako je to i dalje nedostupno većini populacije bez obzira na pol. Mnogo važnih matematičkih tekstova je prevedeno na korisne jezike što je predstavljalo izuzetan podstrek daljem učenju i razvoju cjelokupne nauke.

 1517.

Sa početkom perioda reformacije poboljšava se i pismenost. Usljed činjenice da su stekli sposobnost čitanja, pojedinci stavljaju u pitanje autoritet samog Pape. Štampanje Biblije na lokalnim jezicima i dijalektima znatno doprinosi povećanju pismenosti. Reformatori osnivaju škole gdje ljudi uče osnovne predmete na maternjem jeziku.

 1592.

Počinje se sa izvođenjem Šekspirovih djela u Engleskoj. Pozorište je mjesto gdje filozofske ideje mogu biti naučene sa pozornice, pomažući nepismenoj publici da se razvija i razmišlja.

 1609.

Cenzura u obrazovanju. Galilej, izumivši teleskop, javno izjavljuje da je Sunce centar univerzuma i biva demantovan od strane katoličke crkve jer predstavlja opasnost za opstanak vjere. Zabranjeno mu je da širi učenje zasnovano na sopstvenim pronalascima.

 1620.

Izumljeno je prvo ručno računalo što je znatno pojednostavilo bavljenje matematikom.

 1959.

Komenius piše prvu slikovnicu za djecu. Češki predavač putuje Severnom Evropom ohrabrujući učitelje da od učionica naprave mnogo interesantnije mjesto za djecu.

 1690

Mozak predstavlja prazan, neobrađeni komad kamena. Engleski pjesnik i filozof Džon Lok raspravlja o činjenici da smo rođeni sa praznim umovima, a da obrazovanje treba postepeno da dovede do našeg razvoja i da, prema tome, obrazovanje treba započeti još u ranom djetinjstvu.

 1770.

Obrazovanje je značajno za sve. Amerikanci Tomas Džeferson i Bendžamin Frenklin savjetuju da je edukacija od velikog značaja za sve građane novokonstituisane nacije.

 1799.

Prva "moderna" osnovna škola. Džoan Pestaloci, švajcarski predavač, počinje da osniva škole širom Švajcarske i Njemačke. Škole su poznate po tome što koriste tzv. “ciljne lekcije”, sva čula i izražajnost kako bi pomogle djeci pri učenju.

 1833.

Prvi porez za edukaciju u Britaniji dovodi do rušenja crkvenog i privatnog monopola u školstvu.

 1837.

Otvoreno prvo obdanište od strane Fridriha Francuskog kao mjesto gdje djeca mogu da uče i napreduju u razvoju prije polaska u osnovnu školu.

 1852.

Prvo potpuno besplatno obrazovanje u američkoj državi Masačusets.

Sredina XIX vijeka

Većina vlada u zapadnim zemljama usvaja državni plan obaveznog obrazovanja za cjelokupnu populaciju.

 1862.

Kralj, uz pomoć gospođe Ane Leonvens, prenosi osnovne ideje zapadnog obrazovanja djeci unutar kraljevske palate na Tajlandu.

Osamdesete godina XIX vijeka

"Evolucija" radikalno mjenja dotadašnju edukaciju. Darvinova teorija evolucije, koju je u obrazovne tokove uveo Herbert Spenser, nastavlja do današnjih dana da produbljuje jaz između svojih sljedbenika i onih koji je osporavaju.

Devedesete godine XIX vijeka

U Britaniji i Sjevernoj Americi pojavljuju se prvi dopisni kursevi, bazirani na idejama poteklim sa univerziteta u Oksfordu i Kembridžu.

 1905.

Prvi standardizovani test inteligencije, ustanovljen od strane Alfreda Bineta.

 1918.

Sve države koje pripadaju U.S. zahtjevaju besplatno obrazovanje.

1920.

Potencira se učenje u ranom djetinjstvu. Maria Montesori, porijeklom Italijanka, razvija metod koji je još uvijek u upotrebi i omogućava da veoma mala djeca nauče osnovne životne vještine koje obuhvataju praktična, osećajna/čulna i opšta saznanja. Njene ideje su uticale na rad u obdaništima i predškolskim ustanovama.

 1921.

Prvi zvanični američki program “Studije u inostranstvu” šalje studente univerziteta u Delavar u Francuskoj.

 1926.

Program pod imenom "Semestar na moru" predstavljao je prvo organizovano studijsko putovanje sa američka studenta. Prva stanica na tom putu je bila: Jokohama, Japan.

 1951.

Televizija kao učitelj. Džek Lalan edukuje Amerikance o važnosti obaveznog svakodnevnog vježbanja. To je nastavio da radi pune godine.

 1954.

Rasna integracija u okviru američkog školstva.

 1959.

Prva predavanja pod imenom tzv. "Semestar u osvit zore" koja omogućavaju odraslima nastavak edukacije iz različitih oblasti u komforu bilo koje dnevne sobe sa televizorom.

 1960.

Uređaji na bazi multi-medija osvajaju učionice. Projektori sa slajdovima i filmskom trakom kao i kasetofoni postaju uobičajena stvar.

 1964.

Univerziteti postaju mjesta protesta. Univerzitet u Kaliforniji, Berkli, predstavlja početak studentskih političkih protesta.

 1961.

Čas kuhanja na TV-u. Džulija Čajld debituje sa instrukcijama za pravljenje omleta.

 1969.

Televizijski debi čuvene emisije za djecu "Ulica Sezam". Predstavlja edukativni dječiji program u nastavcima u kome lutke i glumci podučavaju djecu osnovama čitanja, morala i muzike.

 1970.

Pojava elektronskih matematičkih kalkulatora tzv. digitrona izazvala je strah među predavačima da će studenti i učenici zaboraviti da rade osnovne matematičke operacije. Istorija je dokazala da su bili potpuno u pravu.

 1970.

Ponovo raste popularnost učenja u kući. Nekim roditeljima se ne dopada politika američke vlade koja zabranjuje religiju u učionicama, pa zato edukuju svoju djecu kod kuće. Popularnost ove pojave raste sa godinama iz velikog broja razloga.

Rane osamdesete godine XIX vijeka

Televizija u učionici. Činjenica da su jeftini VCR uređaji postali lako dostupni za rezultat je imala da učenje putem videa bude standardna pojava.

 1980.

Popularizacija društvenih koledža i tzv. tehničkih škola. Ovo je perfektno rješenje za one ljude koji žele dodatno obrazovanje bez upisa na univerzitete.

Kasne osamdesete godine XIX vijeka

Kompjuteri dolaze u škole. U školama se mogu primjetiti modeli proizvedeni od strane Apple-a and IBM-a, ali će proći još neko vrijeme prije nego postanu korisni za većinu studenata.

 1989.

Studenti su utišani. Kineska vlada koristi vojne snage da prekine studentski protest za demokratiju na trgu Tiananmen. Stotine civila i studenata je poginulo u tim nemirima.

 1991.

Čarter škole. Američka država Minesota, koju su slijedile i ostale države članice, donosi zakon koji dozvoljava rad školama koje ne poštuju standardna pravila.

Kasne devedesete godine XIX vijeka

Internet mjenja sve. Razvoj Interneta omogućava komunikaciju kao i trenutan pristup informacija, bilo kojoj osobi širom svijeta, putem konekcije. Sadržaj se dopunjava i evoluira nevjerovatnom brzinom tako da je moguće baviti se istraživanjima na bilo koju temu pa čak i virtuelno. Razvijaju se kursevi za E-learning elektronsko učenje putem kojih je polaznicima omogućeno da uče online.


Pripremila: Azra Pandur