ZAŠTO NE UPOREĐIVATI SVOJU DJECU S DRUGOM DJECOM?


     Iako postoji mnogo negativnih posljedica koje poređenje ostavlja na djecu, u nastavku vam donosimo neke od njih.


1. Poređenje ubija samopouzdanje

Poređenje s drugima jednako ubija samopouzdanje i odraslima i djeci. Ovo je samo drugi način da ih nazovemo gubitnicima, posebno kada stalno govorimo kako je neko drugi nešto ostvario što oni nisu, što se posebno odražava na stariju djecu koja mogu bolje razumjeti o čemu im se govori. Razmišljat će zašto oni ne mogu ostvariti šta su ostvarila ostala djeca, a na duge staze će im to u potpunosti ubiti samopouzdanje.

2. Poređenje uzrokuje ljubomoru i mržnju prema ostaloj djeci

Poređenje kod djece uzrokuje ljubomoru i mržnju. Kada dijete stalno podsjećate kako neko može učiniti nešto sa čime oni imaju poteškoću, sigurno će osjećati ljubomoru, a mogu čak i mrziti drugo dijete jer uči bolje od njega/nje. Mala djeca će samo reći da “Mrze tog i tog” svaki put kada im kažete da im je prijatelj uradio ovo i ono ili ako im kažete “Zašto ne možeš biti kao on/ona?” Ono će u potpunosti mrziti drugo dijete, čak i ako je to njihov brat ili sestra.

3. Uspoređivanje čini da djeca uče iz pogrešnih razloga

Što roditelji više porede svoju djecu sa drugom, to će više djeca učiti iz pogrešnih razloga, gledajući na učenje kao na takmičenje, gubeći iz vida važnost učenja. Djeca osjećaju pritisak da moraju učiti kako bi bili bolji od drugih, a ako se to ne desi, sjeme mržnje i ljubomore im ostaje usađeno u srce.

4. Poređenje uzrokuje tugu

Prvi ljudi u kojima djeca traže ohrabrenje i ljubaznost su članovi bliže porodice. Ako ih ljudi oko njih stalno porede s drugom djecom, to će im poslati pogrešnu poruku da nisu dovoljno dobri. Mnoga djeca postaju tužna, a zato što su djeca mnogo im je teže da izraze svoja osjećanja.

5. Poređenje vodi ka povlačenju/odustajanju

Još jedan negativan efekat poređenja je povlačenje. Djeca neće ni htjeti da pokušavaju uspjeti, jer će se bojati greške ili neuspjeha, a zašto? Jer znaju da će neko uraditi bolje od njih. To je razlog zašto neka djeca ne žele da pokušaju da nešto urade. Ovo je najštetnija posljedica za intelektualni razvoj djeteta iako svih ovih pet negativnih efekata štetno utječu na djecu.


Pripremila: Azra Pandur