MATEMATIČKI ZADATAK KOJI JE ZBUNIO MNOGE RODITELJE
Zadatak je prvobitno namijenjen djeci drugog razreda osnovne škole, a objavila ga je jedna mama na Twitteru. Odrasli su zbunjeni njime i tek su ga rijetki tačno riješili.

Pitanje kaže: U vozu/vlaku se nalazi određen broj ljudi. Na prvoj stanici silazi 19-ero njih. Istovremeno, ulazi njih 17. Sada se u vozu nalazi 63 ljudi. Koliko je tačno ljudi u vozu bilo na početku?Majka djeteta koje je dobilo zadatak objavila ga je na Twitteru u nevjerici koliko teške zadatke postavljaju djeci u dobi od sedam godina, a u komentarima na post mnogi su pokazali svoju zbunjenost oko tačnog rješenja.

Dok su neki tvrdili kako je tačan broj putnika 46, uključujući i jednu profesoricu koja je objasnila kako se brojka 19 treba zanemariti, pa se od brojke 63 oduzme 17 za rezultat, to je ipak pogrešan zaključak.

Ispravno rješenje je 65, prema logici da je X-19+17=63. Do broja se dolazi tako da se oduzme broj 17 od broja trenutnih putnika (63) te doda broj 19 - s čime se dolazi do 65.

Pripremila: Azra Pandur