SIGURNI 'FACEBOOK ZA DJECU' -TOGETHERVILLE.COMBespredmetno bi bilo poricati da su društvene mreže hit među djecom. One su sastavni dio društvene interakcije u 21. stoljeću. Jedan korak bliže sigurnosti djece na Internetu odnedavno nudi Togetherville.com – društvena mreža za djecu. 

Stranicu je osmislila i za djecu kreirala tvrtka Mandeep Singh Dhillon s ciljem njihovog međusobnog povezivanja, igranja i druženja u potpuno sigurnom okruženju. U takozvanom “komšiluku/ susjedstvu” (neighbordhood) mogu sudjelovati djeca i roditelji sa svojim stvarnim imenima i identitetima te dolaziti u interakciju s ljudima koje poznaju u stvarnom životu. Tvrtka je već najavila nadogradnju stranice s plaćenim sadržajem i igricama, ali za sad je registracija besplatna i na stranici nema ni jedne reklame. Sve je na Togethervilleu strogo kontrolirano kako bi djeca bila sigurna. Postoji funkcija chata, ali ne postoji mogućnost unosa teksta. Ukoliko žele chatati, djeca mogu samo odabrati unaprijed određene i unešene rečenice i dosjetke. Na stranicu će se moći stavljati video sadržaji sa YouTubea, ali će kao i fotografije prije objave proći cenzuru kako se na stranici ne bi našli neprimjereni sadržaji. Ali najsnažnija komponenta sigurnosti dolazi izravno od strane roditelja. Kako bi dijete registrirali na Togetherville.com, roditelji će morati imati Facebook korisnički račun. Naime, Facebook će biti svojevrsna čekaonica u kojoj će roditelj biti taj koji potvrđuje smije li neka osoba biti prijatelj njihovom djetetu na Togethervilleu. Na taj način će roditelji imenom i prezimenom znati ko sve dolazi s njihovom djecom u interakciju na društvenoj mreži.


Pripremila: Azra Pandur